Sve zgrade, bilo privatne ili državne, a koje imaju više od 10.000 kvadrata, moraće da poseduju sertifikate zelene gradnje, što je deo održive politike i zelene tranzicije kojoj Srbija stremi, u skladu sa EU normama i Zelenom agendom.
– Mi već 12 godina imamo pravni okvir i strateška dokumenta koja regulišu energetsku efikasnost zgrada ali za to vreme nije urađeno mnogo iz razloga što nije bilo dovoljno zakonskih rešenja kako bi se to i stimulisalo. Danas sam predstavio izmene i dopune Zakona o planiranju i izgradnji koje predviđaju veoma mnogo novina kada je u pitanju energetska efikasnost zgrada – prvo predviđaju da sve nove zgrade moraju da imaju energetske pasoše – rekao je ministar građevine Goran Vesić krajem maja, i dodao da stanovi neće moći ni da se kupuju, ni da se prodaju, ukoliko investitor odnosno zgrada nemaju ovaj pasoš.
U međuvremenu, Zakon o planiranju i izgradnji je ušao u skupštinsku proceduru i radi se na njegovim izmenama, a treba istaći da trenutno veoma mali broj stambenih objekata u celoj zemlji ima energetski pasoš.
Između ostalog, to je zato što su se norme iz Pravilnika o sertifikaciji zgrada i o energetskoj efikasnosti do sada primenjivale samo na novim zgradama, ali ne i starim.
I još jednom podsećamo, zgrade u državnom vlasništvu će ovaj sertifikat morati da pribave u roku od tri godine, vlasnici postojećih poslovnih zgradu u roku od pet, a vlasnici postojećih stambenih zgrada, odnosno stanova, u roku od 10 godina.
Glas javnosti / O10S