Vazduh u glavnom gradu Srbije je danas na sajtu "IQair" ocenjen kao nezdrav. Po preseku u 11.15 sati, indeks zagađenosti vazduha u Beogradu je na tom sajtu bio 171, sa koncentracijom PM2.5 od 94µg/m3, odnosno gotovo 19 puta većom od preporuka Svetske zdravstvene organizacije (SZO), piše Beta.
Uz Beograd, na listi najzagađenijih gradova su i Karači i Lahor u Pakistanu sa indeksom zagađenosti 166, a prate ih Kolkata i Mumbai u Indiji sa indeksom 165 i 162.
U 15 najzagađenijih gradova su i glavni gradovi u regionu poput Sofije, Zagreba, Sarajeva i Skoplja, indeksa zagađenosti vazduha između 135 i 161, ali i evropski gradovi Bratislava, Vroclav i Berlin.
Po gradskom sajtu "Beoeko", vazduh u Beogradu je zagađen, sa prosečnom koncentracijom PM2.5 čestica od 59,5 (preporuka SZO - 5µg/m3) i PM10 čestica od 71,4 (preporuka SZO - 45µg/m).
Okidač za enormno aerozagađenje u Beogradu, ali i u drugim gradovima u Srbiji, svakako je grejna sezona sa velikim brojem individualnih ložišta, a merne stanice koje beleže kvalitet vazduha prikazuju drastično uvećano prisustvo PM čestica, piše portal N1 i podseća da je Beograd je i tokom prošle godine više puta bio najzagađeniji grad u svetu.
– Visok nivo aerozagađenosti može biti opasan za sve ljude, posebno za osetljive kategorije stanovništva kao što su deca, trudnice, hronični bolesnici. Akutni problemi koje izaziva aerozagađenost su iritacija očiju i nosa, svrab, kašalj, osećaj gušenja i nedostatka vazduha. Zbog toga se lekarima među prvima javljaju pacijenti sa znacima bronhitisa, pogoršanjem hronične opstruktivne bolesti pluća i bronhijalne astme, kaže za portal prim. dr Slavica Plavšić, specijalista za plućne bolesti.
Naglašava da su znatno opasnije hronične posledice aerozagađenja koje nastaju zbog česte i dugotrajne izloženosti aerozagađenju. Štetne čestice ulaze i u krvotok, gde se talože i oštećuju endotel krvnih sudova stvarajući mikro trombove. Oni kasnije putem krvotoka dospevaju do vitalnih organa – srca i mozga, stvarajući u njima trajna oštećenja koja se, u težim slučajevima, završavaju smrtnim ishodom, objašnjava dr Plavšić.
Teže posledice štetnog uticaja aerozagađenja su nastanak i pogoršanje bronhijalne astme, hronična opstruktivna bolest pluća, plućna fibroza, kao i znatno povećan rizik od pojave karcinoma usne duplje, larinksa, kože i pluća.
– Zagađenost vazduha je posle pušenja i genetske predispozicije najčešći uzrok pojave karcinoma pluća. Godišnje u Srbiji od te bolesti oboli 6.500 osoba, a umre više od 4.600. Pored pluća, najugroženiji su srčani mišić i mozak. U danima velike aerozagađenosti učestaliji su i infarkti miokarda i cerebrovaskularni insult (šlog), kao i druge kardiovaskularne bolesti, poput hipertenzije i poremećaja srčanog ritma, upozorava dr Plavšić.
Statistika pokazuje da je Srbija godinama među zemljama sa najvećom smrtnosti stanovništva od posledica zagađenja vazduha.