Nedaleko od Gračanice, više desetine Srba, tradicionalno u ranim jutarnjim časovima pošlo je po badnjak. Običaj je, kažu sagovornici Kosovo onlajn, da se božićno drvo prelije vinom i poseče iz tri puta.
"Ovo je naša tradicija od naših dedova, očeva. Božić je naradosniji praznik, važno je da našoj deci ostavimo običaje i tradiciju za dalja pokoljenja", kazao je Zoran Antić iz Gračanice.
A po prvi put po badnjak došao je Marko Rajković iz Lapljeg Sela.
"Ovo mi je prvi put da sam došao da isečem badnjak, osećaj je veoma lep. Za mene i sve mlade važno je da održimo tradiciju jer živimo u teškom vremenu", rekao je Rajković.
U Gračanici je policija bila u blizini šuma, zbog još uvek nedovoljne bezbednosti, a ima mesta gde se bez policijske pratnje u seču badnjaka ne ide.
Srbi Božić obeležavaju od pamtiveka, a badnjakom odnosno božićnim drvetom u kuću se unose sreća, zdravlje i napredak. Iako je u Gračanici sve relativno bezbedno, nije baš svuda tako, a o tome svedoči i protojerej Dragiša Jerinić, paroh Lipljanski.
"Mi na Kosovu i Metohiji od bombardovanja pa na dalje živimo u posebnim uslovima tako da u nekim stvarima moramo da se prilagođavamo, pravilo da se po badnjak ide ranom zorom pre izlaska sunca, mi to ne možemo da praktikujemo, pogotovo ne mi u Lipljanu. I dan danas, kada mi iz Lipljana krećemo po badnjak, neophodna nam je policijska pratnja da bi otišli organizovano po badnjak na nekih pet-šest kilometara od grada jer uvek postoji ona opasnost koja visi u vazduhu da ako si Srbin, ako si obeležen onda može doći do provokacije, do napada".
"Što se ostalog verskog dela tiče, u samoj crkvi, u verskoj porti ne razlikuje se ništa u odnosu na centralni deo Srbije, tako i ovde kod nas na KiM", rekao je on za Euronews Srbija.
BONUS VIDEO: Jednostavne cake da se ne ugojite tokom praznika…