Agencija za lekove i medicinska sredstva (ALIMS) zajedno sa nosiocima dozvola za lekove koji sadrže metamizol uputili su pismo upozorenja zdravstvenim radnicima o mogućim problemima kod pacijenata koji koriste ove lekove.
Naime u pismu se ukazuje da pacijente treba obavestiti o ranim simptomima koji ukazuju na agranulocitozu, uključujući groznicu, drhtavicu, bol u grlu i bolne promene na sluzokoži, posebno u ustima, nosu i grlu ili u genitalnoj ili analnoj regiji.
Dalje se upozorava da se simptomi mogu javiti u bilo kom trenutku tokom lečenja, čak i ubrzo nakon prekida terapije.
Naglašava se i da ako se metamizol primenjuje zbog povišene telesne temperature, neki od simptoma agranulocitoze, mogu proći neprimećeno.
- Pored toga, simptomi agranulocitoze mogu biti maskirani i kod pacijenata koji primaju antibiotsku terapiju. Ako se posumnja na agranulocitozu, treba odmah uraditi kompletnu krvnu sliku (uključujući leukocitarnu formulu), a terapiju prekinuti dok se čekaju rezultati. Ako se agranulocitoza potvrdi, terapija metamizolom se ne sme ponovo uvoditi - piše u saopštenju.
Inače, rutinsko praćenje krvne slike kod pacijenata na terapiji lekovima koji sadrže metamizol se više ne preporučuje. Primena ovih lekova je kontraindikovana kod pacijenata koji u anamnezi već imaju agranulocitozu izazvanu metamizolom, kod pacijenata sa oštećenom funkcijom koštane srži ili sa bolestima hematopoeznog sistema.
Inače, metamizol je derivat pirazoloma koji se koristi u terapiji određenih vrsti bolova i povišene telesne temperature.
Agranulocitoza, koja može da dovede do ozbiljnih ili fatalnih infekcija, poznato je neželjeno dejstvo metamizola. Uključuje iznenadan i izražen pad broja granulocita - broj belih krvnih zrnaca.
Pismo je upućeno nakon analize sprovedene u EU, a nakon koje će informacije o kontraindikacijama, upozorenjima i merama opreza za lekove koji sadrže metamizol biti revidirane u svrhu minimizacije neželjenih ishoda poznatog rizika od agranulocitoze.
Nosioci dozvola za lekove koji sadrže metamizol u Srbiji su Alkaloid, Galenika i Hemofarm.
Glas javnosti/D03S