Na ovakvo ugrožavanje životne sredine ukazalo je udruženje “EKO-Pančevački rit” koje je ovaj ekološki problem još prošle godine prijavilo Sekretarijatu za inspekcijske poslove Grada Beograda, odnosno vodnoj inspekciji. U odgovoru - obaveštenju o toku postupka koje im je dostavio oktobra 2020. godine, vodni inspektor je naveo da je “rešenjem zabranio nadziranom subjektu ispuštanje otpadnih voda iz objekta (štala) u predmetne kanale, i naložio da podnese zahtev za izdavanje vodne dozvole za ispuštanje tehnoloških otpadnih voda.”
Međutim, iz udruženja ukazuju da otpadne vode iz štala i dalje odlaze u kanale čime je, kako ističu, ugroženo ne samo obližnje, već i druga naselja na levoj obali Dunava, kao i polja sa žitaricama i drugim biljnim kulturama, jer su kanali na levoj obali Dunava međusobno povezani. Smrad amonijaka iz stajnjaka kojim se pune kanali širi se okolinom, pa meštani Vrbovskog zbog toga izbegavaju da otvaraju prozore. Novi-stari problem sa ugrožavanjem životne sredine udruženja su ponovo prijavila inspekciji.
Kakva je situacija na terenu? Kako se ugrožavanje životne sredine mrežom kanala širi na okolna naselja na levoj obali Dunava, pa i na sam Dunav? Da li i kako zagađenje utiče i na ono što se može naći na našem stolu? Ima li rešenja?
Ekipa Glasa javnosti obišla je, zajedno sa predstavnicima udruženja “EKO-Pančevački rit” i “Volim Padinjak” najugroženija mesta i u priloženom videu možete pogledati šta smo zabeležili.
(Glas javnosti)
5 sati