To znači da je sa skoro 100.000 nadmašen cilj od potrebnih 870.000 dinara za realizaciju projekta “Novo lice Ćele-kule”.
„Uspeli smo da prikupimo tačno 950.353 dinara od 152 donatora. Od donatora koji su uplatili značajnu svotu izdvojio bih Nebojšu Šarkića i Serbian Business System koji su donirali po 120.000 dinara, kao i Hotel Radmilovac koji je donirao 60.000 dinara“, kaže za N1 Milan Simonović, iz Društv aza akademski razvoj koje je anagažovano na ovom projektu.
„Zaista smo zahvalni svakom od 152 donatora, kao i ljudima koji su podržali projekat iako nisu uplatili. Svako ko bude hteo da podrži projekat novčano, može to učiniti i dalje uplatom na naš žiro-račun, ali je najbitnije da smo uspeli da obezbedimo glavnu svotu za njegovu realizaciju. Samim tim, svaki dodatni novac će ići na druge faze projekta koje su tek u povoju“.
Početak radova u septembru
Početak rada na istraživanjima očekuje se u drugoj polovini septembra, a pre toga u planu jačanje saradnje sa institucijama koje se staraju o Ćele-kuli.
„Kako bismo bili sigurni da projekat ima sva neophodna odobrenja i saglasnosti. Narednih dana potpisujemo Memorandum o saradnji sa Republičkim zavodom za zaštitu spomenika kulture, što je značajan događaj za naše Društvo za akademski razvoj, budući da će to biti kruna našeg dugogodišnjeg bavljenja kultunom baštinom i omogućiti nam da se i ubuduće bavimo istom na mnogo višem nivou. Očekujemo da uskoro potpišemo sličan dokument i sa Narodnim muzejom u Nišu“.foto:wikipedia
U pitanuju je projekat facijalne rekonstrukcije i “ožive” junake sa Čegra čije su lobanje uzidane u ovaj jedinstveni i zlokobni spomenik. Osim fizičkog izgleda posle rekonstrukcije biće poztnato još detalja iz njihovog života. Na koji način su ubijeni, šta su jeli, da li su bili bolesni.
“Čitav naš život je zapisan u kostima – pol, godine, ishrana, navike, fizičke aktivnosti, bolesti, povrede. Jednostavno, telo pamti sve!”, izjavila je za N1 arheološkinja Nataša Šarkić koja je nedavno sprovela antropološku analizu kosturnice na Hilandaru.
foto:wikipedia
Poput Ćele-kule u pitanju su bile samo lobanje a rezultati su kaže “bili fascinantni”.
Osim Šarkić i Simonivića tim čini i profesor Kavali (Cavalli) sa Univerziteta u Trstu. Ova italijanska naučna institucija ujedno je „pokrila“ većinu sredstava neophodnih za projekat.
Samožrtvovanje
Ćele-kula je jedinstveni istorijski spomenik ne samo u Srbiji nego i svetu, čuva sećanje na junake iz Bitke na Čegru, jende od najvažnijih tokom Prvog srpskog ustanka. Iako su brojno nadmoćniji Turci pobedili u bici, ostala je upamćena po junaštvu i žrtvovanju srpskih branilaca.
Predvođeni vojvodom Stevanom Sinđelićem kada ustanici iše nisu mogli da zaustave napade višestruko brojnijih Turaka rešili da žrtvuju zapalivši barutanu. Na Čegru je posle boja, ostalo oko 3.000 srpskih branilaca i duplo više turskih vojnika.
Glas javnosti/N01S