Glas Javnosti

Toplane najavljuju nova poskupljenja za narednu grejnu sezonu

Društvo
Autor: Glas javnosti

To što je grejna sezona uspešno završena i toplane su uspele da obezbede kvalitetno grejanje, ne znači da je za njih posao gotov. Naprotiv. Za njih muke tek počinju.

U Udruženju toplana Srbije kažu da još čekaju izveštaje o troškovniku za sezonu koja je iza nas, te da u ovom času nemaju precizne podatke za koliko bi koja toplana trebalo da koriguje cene svojih usluga. Pojedine toplane, poput leskovače i niške, već su podigle cene budući da je gas od početka grejne sezone 2024. do početka februara 2025. poskupeo za 27 odsto, zbog čega je već tada daljinsko grejanje moglo da poskupi i do 19 odsto, o čemu je „Politika” tada i pisala.

Ovaj procenat od 19 odsto sada bi mogao da bude niži budući da je 10 nedelja zaredom cena gasa padala, pa je tako početkom marta bila na rekordno niskom nivou. U prvoj nedelji maja cene gasa su na nivou od oko 31,95 do maksimalno 35 evra po megavat-satu.

Gradsko veće Leskovca pre par dana je dalo saglasnost da se cena daljinskog grejanja poveća za oko devet odsto, zbog skupog gasa, uglja i drugih troškova. Tako će Leskovčani, koji plaćaju po utrošku grejanje, fiksni deo računa umesto 37,64 dinara po kvadratu plaćati 41,22 dinara, a varijabilni će biti 7,05 dinara po kilovat-času umesto dosadašnje cene koja je bila 6,35. Kod onih građana kod kojih nema naplate po potrošnji, cena se menja sa 113,24 dinara po metru kvadratnom na 123,42 dinara po metru kvadratnom. Za poslovni prostor nova cena će biti 148,10 dinara po metru kvadratnom. Sve ove cene su bez obračunatog PDV-a, prenele su „Južne vesti”.

Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović kaže da je nakon početka grejne sezone svakog meseca u kontinuitetu dolazilo do povećanja cene gasa, tako da je za period od oktobra 2024. godine do februara 2025. godine kumulativni rast iznosio 30 odsto, dok je cena uglja za isti period povećana za 8 procenata. Došlo je i do povećanja cene rada sa 271 dinar po radnom času na 308 dinara, odnosno za 13,65 odsto – navode kao razloge članovi gradskog veća.


Navode i koliko će poskupljenje biti za stan od 50 kvadrata za one koji plaćaju po kvadratu, a ne po utrošku – da će račun umesto 6.228 dinara biti 6.788 dinara, te da će cena biti uvećana za 500 dinara.

Krajem januara je Gradsko veće Niša usvojilo poskupljenje grejanja od 5,73 odsto, a potom i zadnjeg dana februara odobrilo novo uvećanje cene toplotne energije, koje će se obračunati na računu za mesec mart. Ovom odlukom varijabilni deo računa za centralno grejanje umesto 7,48 dinara po kilovatu koštati 7,84 dinara.

Uredba o cenama grejanja, inače, predviđa da predlog za promenu cene toplotne energije zbog porasta varijabilnih troškova može da bude podnet u slučaju kada se ukupna cena energenta poveća za više od tri odsto, a obavezno ukoliko se smanji za više od pet procenata, što je do sada striktno poštovala Gradska toplana Niš.

Pored fiksnih, u cenu ulaze i varijabilni troškovi grejanja i to sa 65 do 70 odsto, što će takođe opredeliti krajnju cenu grejanja kod toplana.

Na sve to treba dodati i troškove mrežarine, koji cenu dodatno povećavaju između devet i 10 odsto.



Glas Javnosti/ P02S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR