Ovu poruku su studenti uputili juče – samo dan nakon što su organizovali još jedan skupa „16 minuta tišine“ u Kosovskoj Mitrovici u znak sećanja na nastradale u padu betonske nadstrešnice u Novom Sadu, 1. novembra 2024. godine.
Upravo je ova tragedija bila povod za masovne studentske proteste koji su potom usledili. Državni fakulteti širom Srbije su u blokadi, a studenti zahtevaju ispunjenje svojih zahteva – pravnu državu, nezavisno pravosuđe, borbu protiv korupcije i vladavinu prava. Zatražili su i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Prištinski Univerzitet nije u blokadi. Ipak, grupa studenata, još od januara meseca, organizuje akcije „16 minuta tišine“, te učešćem na velikim protestima u Kragujevcu, Nišu, Novom Pazaru i Beogradu, javno iskazuje solidarnost sa kolegama iz centralne Srbije.
Na skupu u Kosovskoj Mitrovici jedan od studenata potvrdio je podršku pozivu kolega iz centralne Srbije za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, navodeći da će, ukoliko do toga dođe, oni imati svog predstavnika na izbornoj listi.
Univerzitet u Kosovskoj Mitrovici poslednji stub srpskog institucionalnog prisustva na Kosovu
„U vremenu kada studenti širom Srbije podižu svoj glas u borbi za pravdu, istinu i osnovna građanska prava, mi – studenti Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici – stojimo rame uz rame sa svima vama“, poručila je danas ova grupa studenata.
Ističu da skupove „16 minuta tišine“ organizuju u znak podrške kolegama iz centralne Srbije, te da je cilj jasan:
„Zajednička borba za slobodu, istinu i očuvanje studentskog dostojanstva“.
Međutim, često, kako navode, dobijaju pitanje, odnosno – Zašto Univerzitet u Prištini nije stupio u blokadu?
Blokada Univerziteta bi, kažu – ugrozila opstanak Srba na Kosovu.
„Naš odgovor proizilazi iz surove realnosti u kojoj se nalazimo. Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija nalazi se u izuzetno specifičnom pravno-političkom položaju. Na prostoru KiM, u okviru sistema Republike Srbije, funkcionišu još samo dva sistema: obrazovanje i zdravstvo. Ako dozvolimo da i jedan od njih prestane da radi – uključujući i naš Univerzitet – direktno ugrožavamo opstanak srpskog naroda na ovim prostorima“.
Univerzitet u Kosovskoj Mitrovici, ističu, nije samo obrazovna ustanova, već i poslednji stub srpskog institucionalnog prisustva na Kosovu.
„Njegovo gašenje ili prelazak u ilegalni, vanustavni sistem značio bi gubitak osnovnog prava na obrazovanje na srpskom jeziku, ali i korak bliže ka nestajanju čitavog naroda iz ovog regiona“.
I bez blokade, upozoravaju, studenti sa Kosova suočavaju se s ozbiljnim bezbednosnim rizicima.
„Kretanje je ograničeno, govor pod pritiskom, pravo na rad se krši, diskriminacija je sveprisutna“, naveli su.
Živimo u ambijentu u kome je svako osnovno pravo narušeno ili ukinuto
Stojimo uz vas, stojte i vi uz nas
U vezi s tim, ukazuju da niko nema pravo da Univerzitet u Prištini – u nezakonitim procesima – pretvara u deo „Kosovske prosvetne mreže“.
„To je realna pretnja koja preti sprovođenjem članova 16 i 21:22 Statuta Zajednice srpskih opština (ZSO), čiji je Nacrt prihvaćen u oktobru 2023. godine, a potvrđen izjavom predsednika Srbije u maju 2024. godine.“
Stoga su uputili apel:
„Podržite naš ostanak i opstanak u institucionalnom sistemu Republike Srbije. Podignite glas za očuvanje visokog obrazovanja kao javnog dobra od posebnog značaja, kako to Ustav i Zakon o visokom obrazovanju jasno definišu. Ne dozvolite da se sa margine izbriše glas srpskih studenata sa Kosova i Metohije“.
Pozvali su kolege, javnost i institucije da ne zaborave: ako postoji primer diskriminacije i uskraćivanja prava, upravo je Kosovo, kažu, „najteži primer toga“.
„Naša borba je zajednička, iako su okolnosti različite. Studenti sa Kosova i Metohije stoje uz vas – stojte i vi uz nas“, poručili su.
Glas javnosti/kossev.info