Prema rečima Miloša Turinskog iz Infostuda te dve oblasti nude najveći broj ponuda, oglasa i konkursa za posao.
– Veliki broj mladih najviše zanimaju poslovi van struke, kao što su trgovina i prodaja u kojima mogu da zarade i dodatni novac. Takođe, odmah zatim su tu i administrativni poslovi u vidu početničkih, juniorskih pomoćnih poslova. Ono što je mladima interesantno, a spada u posao van struke i koji se u određenim kompanijama može raditi i parcijalno, dakle ne puno radno vreme, jeste posao u kol-centru. Da li je u pitanju korisnička podrška ili telefonska prodaja to sad zavisi od kompanije u kojoj se mladi zapošljavaju – rekao je PR menadžer Infostuda Miloš Turinski za Bizportal.
Među najtraženijim zanimanjima tokom 2024. izdvajaju se pozicije poput magacionera, vozača, konobara, telefonskih operatera, komercijalista, administracije i tako dalje. Prosečne zarade za ove pozicije variraju u zavisnosti od vrste posla.
Tako su vozači zarađivali u proseku platu od 102.000 dinara mesečno, telefonski operateri 103.000 dinara, dok su komercijalisti, sa zaradom od 118.000 dinara, imali najviše prosečne plate među najtraženijim zanimanjima.
Administrativnim radnicima su poslodavci prosečno nudili 85.000 dinara, radnicima u proizvodnji 76.000 dinara, dok je konobarima bilo ponuđeno u proseku 66.000 dinara.
Magacioneri su zarađivali 80.000 dinara mesečno, a higijeničari 63.000 dinara mesečno.
Govoreći o poslovima koji su vezani za struku, on objašnjava da mlade najviše zanimaju poslovi koji su vezani za njihovo školovanje, odnosno za one pravce za koje su se opredelili dodajući da u takvim situacijama obično pronalaze neke juniorske, odnosno početničke pozicije.
– To se posebno odnosi na marketing, IT, HR (menadžment ljudskih resursa), neka pripravnička zanimanja i slično. Takođe, postoje i sezonski poslovi, posebno kada krene letnja sezona u aprilu i maju, a oni se najčešće odnose na ugostiteljstvo, kao recimo konobarisanje. Ovakvi poslovi su pristupačni, gde se može lepo zaraditi zbog dodatne zarade u vidu bakšiša – naveo je on.
Ukoliko mladi žele da zarade novac tokom leta za džeparac ili kako bi stekli radno iskustvo, sezonski poslovi su pravi izbor. Osim leta, oni se mogu naći i tokom drugih godišnjih doba. Najplaćeniji poslovi su oni koji se odnose na građevinu, sezonske berače voća, navodeći da postoje i oni teži, kao što su poljoprivredni poslovi.
Tržište rada suočava se sa ozbiljnim deficitom radne snage u zanatskim i nižekvalifikovanim sektorima, gde je potražnja daleko veća od ponude.
Po Infostudovim podacima, vodoinstalateri, sa platom od 125.000 dinara mesečno, predvode listu deficitarnih zanimanja po visini prosečne zarade. Sledi ih automehaničari sa zaradom od 115.000 dinara, dok frizeri zarađuju prosečno 93.000 dinara. Pekari, sa prosečnom platom od 89.000 dinara, i mesari sa 76.000 dinara, takođe su među traženim zanimanjima gde postoji manjak kandidata.
Kada je reč o sezonskim poslovima, najtraženiji su prodavac, konobar, pomoćni radnik i drugi. Turinski ističe da je u ugostiteljskim poslovima mladima najlakše da dođu do džeparca. U tim slučajevima, oni se odlučuju za primorje.
– Baš zbog te mogućnosti da mogu da rade nekoliko meseci i da zarade novac koji im je potreban, recimo za letovanje ili da sebi priušte nešto što žele. Takođe, ovakve poslove mogu mogu i da rade paralelno sa studiranjem što im dodatno obezebeđuje finansijsku sigurnost – kazao je Turinski.
Sve je više novih sezonskih poslova, posebno za one mlade koji nemaju nikakvo radno iskustvo. To se najviše odnosi na posao dostavljača. Takođe, i rad od kuće je postao popularan, a ovakvi poslovi im donose nova iskustva koja koja im mogu biti od velike koristi u daljim poslovima. Kada je reč o zaradama, one se određuju po satnici i dnevnici i variraju od posla do posla.
Glas javnost/B10S