Visoka temperatura i tropski talas koji traje već dugo ne samo da utiče i iscrpljuje telo već i psihu, kako starima tako i mladima.
Sve više je slučajeva kolabiranja, a veliki broj mladih ima problema sa velikim vrućinama. Ekipe Hitne pomoći u Beogradu imaju oko 150 intervencija dnevno na javnim mestima, što je značajno povećanje u odnosu da 80 do 100 terenskih izlazaka kada je temperatura niža.
Ekipe Hitne pomoći u Kragujevcu obično imaju 30 intervencija dnevno, a ovih dana po 40.
- Najviše je intervencija na javnim mestima - kaže doktor Slobodan Kitanović, šef smene u kragujevačkoj hitnoj pomoći.
- Ljudi najčešće popiju svoju terapiju ujutru, a da pre toga nisu izmerili pritisak, izlaze napolje po vrućini.To može da izazove preznojavanje, vrtoglavice, pa i kolaps. Veliki je i broj noćnih pregleda, oko 80 u ambulanti. Javljaju se osobe sa povišenom temperaturom, dijarejom, povraćanjem, kašaljem i kijavicama.
U Hitnoj pomoći u Beogradu ističu da će stanje, dok je vreme stabilno, pa čak i pakleno vruće, biti u redu, ali da dva dana pre nego što počne da se menja atmosferski pritisak, očekuju "opsadno stanje".
Doktorka Bojana Uzelac iz Urgentnog centra rekla je da su na početku vrelog toplotnog talasa najviše intervencija imali kod starijih osoba i hroničnih bolesnika, ali da prethodnih dana zbrinjavaju sve više mlađih.
- Primetan je i trend porasta broja kardiovaskularnih i cerebrovaskularnih bolesnika. To su pacijenti sa akutnim moždanim udarom, akutnim srčanim udarom. Poslednjih dana sve češće se javljaju i mlađe osobe koje rade na otvorenom, koje kolabiraju na javnom mestu i pri tome neretko doživljavaju povrede - rekla je Uzelac za Novosti.
Glas javnosti/R01S