Njihovu zabrinutost povećava i to da industrija koristi sve veće količine poliestera, jednog od najzaslužnijih za taloženje mikroplastike i drugih otrova u životnu sredinu.
-Mnoga odeća ovih dana, posebno jeftinija, je sintetička – rekla je Džilijan Miler iz Ekološkog centra u En Arboru.
-Mnogo je poliester. To je plastika. Ljudi ne misle uvek na tkanine kao na plastiku, ali to su plastična vlakna osim ako nije prirodni materijal. A sintetičke tkanine su posebno loše u odvajanju mikroplastike- navela je ona.
Miler i njen tim udružili su se sa gradom En Arbor za kampanju
-Više života, manje stvari -kako bi povezali članove zajednice i pomogli im da smanje otpad.
Ona je rekla da je jedan od načina da se reši problem mikroplastike u odeći da promenite način na koji konzumirate i perete odeću.
-Držite odeću što duže možete, kvalitet umesto količine, takođe perite odeću manje kada možete – farmerke, na primer, možda i ne moraju da se peru tako često- rekla je Miler i predložila što više korišćenja polovne odeće.
Prilikom pranja veša, objašnjavaju stručnjaci mikroplastika se odvaja od sintetičke odeće i na kraju ulazi u vodene tokove i deponije. Proizvodnja odeće takođe zahteva značajne količine, koje utiču na životnu sredinu. Prema Svetskom fondu za divlje životinje, potrebno je 2707 litara vode za proizvodnju jedne pamučne majice.
-Industrija brze mode je svetski zagađivač broj jedan iza nafte- rekao je Kejlan Mičel, suvlasnik The Getup Vintage.
Mičel je rekao da je odeća napravljena pre decenijama mnogo kvalitetnija od odeće koja se danas nalazi u prodavnicama.
-Ne možete naći tkaninu poput [dekada stara odeća] kada odete u Forever 21 ili H&M ili neki drugi lanac brze mode. Dodirnete je i osećate se kao plastika jer to i jeste jeste- rekao je on.
Miler je rekao da je još jedan način da se smanji emisija ugljen-dioksida i ostalih komponenti baziranih na ugljeniku kupovinom odeće napravljene od organskih ili prirodnih materijala kada god je to moguće, piše CBC.
Glas javnosti /B11S