Glas Javnosti

BAKTERIJA KOJA MOŽE DA VAM UNIŠTI CREVA : Dijareja i muke sa stomakom su prvi simptomi

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Dijareja (proliv) je simptom upale creva koji se ispoljava grčevima u stomaku, u nekim slučajevima mogući su i bolovi, povraćanje. Stanje je iscrpljujuće za organizam, praćeno je čestim stolicama i obično traje oko tri dana. Ipak, u nekim situacijama moguć je razvoj komplikacija, zbog čega dijareja može da traje i mesecima.

Klostridija ne izaziva uvek probleme

Clostridium difficile (klostridija) je anaerobna, toksigena bakterija koja se može naći u vodi, zemlji, digestivnom sistemu. Postoji više sojeva klostridije koje nastanjuju creva zdravih osoba i ne izazivaju probleme. Clostridium difficile jedna od najopasnijih sojeva ove bakterije, čiji toksini A i B mogu pogubno da deluju na epitel debelog creva. Stručnjaci upozoravaju da nekontrolisana upotreba antibiotika, narušava crevnu floru i otvara mogućnost za umnožavanje ove bakterije.

Za koga je najopasnija klostridija?

Kao i mnoge druge bakterije klostridija je prisutna u stolici, mogući su tragovi i na koži, đonovima cipela. Clostridium difficile je anaerobna bakterija i ima neaktivne spore, koje se aktiviraju tek kada progutamo bakteriju, a ona dospe u creva. Moguće je da se onda neke osobe ne razbole, Clostridium difficile predstavlja najveću opasnost za osobe sa disbalansom crevne flore, koji je dobra podloga za umnožavanje ove bakterije i stvaranje toksina.

Dijareja traje duže od tri dana

U nekim situacijama, posebno na početku bolesti, veoma je teško na osnovu simptoma koji su zajednički bilo kojem gastrointestinalnom oboljenju, reći da se tačno radi o Clostridium difficile.

Lekari, ipak, navode da uporna dijareja koja traje više od tri dana, mučnina, groznica, bolovi ili osetljivost u stomaku, gubitak apetita mogu da ukažu na prisustvo Clostridium difficile.

Ova bakterija ne bi trebalo da predstavlja opasnost za zdrave osobe, s tim da je potreban dodatni oprez u situacijama kada koristimo antibiotike. Dijareja izazvana upotrebom antibiotika trebalo bi da prestane posle korišćenja leka.

Infekcija može da se završi i fatalnim ishodom

Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti naglašava da se Clostridium difficile uglavnom javlja u bolničkim uslovima. Posebno osetljive grupe su osobe starije od 65 godina. U najtežim situacijama moguće je da se sve završi i smrtnim ishodom.

Stručnjaci navode da neće svi koji koriste antibiotike dobiti infekciju klostridijom, ali i dodaju da će pacijenti koji su već imali bakteriju sigurno ponovo dobiti Clostridium difficile. Najveću opasnost ova bakterija predstavlja za osobe kod kojih postoji poremećaj crevne flore, oslabljen imunitet.

Kako da se zaštitimo?

Bolnice nastoje da se odgovarajućim higijenskim pravilima zaštite od delovanja klostridije. Pre svega, redovnim pranjem ruku i izolacijom inficiranih pacijenata.

Glas javnosti/E klinika

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR