Glas Javnosti

GROM HOĆE I U KOPRIVE: Spasite život, isključite mobilne telefone, čučnite, izbegavajte blizinu vode

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Trenera mladih kategorija FK „Jagodina“ Stefan Pavlović, juče je u Jagodini za vreme treninga udari grom i još traje borba lekara na njegov život.  Pavlović je u veštačkoj komi i pod budnim okom lekara, a ovaj nesrećan slučaj povod je da  se još jednom uputimo u sve mogućnosti koje nam mogu spasiti život, ako se nađete u ovakvoj situaciji.

Širom sveta oluje uzrokuju otprilike 6000 udara gromova svake minute, prođe li od uočene munje do zvuka grmljavine 30 sekundi, znajte da se nalazite 10 km daleko od oluje.

Sprava bez koje mnogi ne mogu da zamisle život, je nešto što se mora izbegavati. Ne koristie mobilne uređaje, jer čovek stvara naelektrisanje ako ima mobilni telefon ili neki metalni predmet. Za vreme trajanja grmljavine i oluje, treba čučnuti, jer je u tom položaju kontakt sa zemljom najmanji. Ukoliko Vas oluja zatekne u vožnji, izbegavajte duže zadržavanje pored vode (reka, jezera i slično). Vozači se savetuju da isključe motor, i dobro zatvore sva vrata i prozore, jer se samo u tom slučaju vozilo ponaša kao Faradejev kavez. Struja tada ne prodire u vozilo, već teče po njegovoj površini. Ako ste u kući, izbegavajte da stojite pored prozora, otvorenih vrata, metalnih predmeta.

Stručnjaci zpozoravaju i na to da izbegava stajanje u velikoj grupi, kao i da se zaštita ne traži ispod osamljenih stabla ili ivice šume. Ukoliko Vas oluja zatekne u šumi, koju ne možete brzo da napustite, izaberite mesto između dva drveta koja su međusobno udaljena oko 15 metara. Šator nije zaštita, a ako se nalazite u njemu, izbegavati metalne šipke. Ako ste na otvorenom, čučnite i savijte se napred stavljajući ruke oko kolena. Nemojte ležati ispruženo na zemlji. Rukama pokrijte uši da biste sprečili povrede bubne opne.

Upućeni takođe tvrde da u slučaju udara groma, čoveka ne treba zatrpavati u zemlju, jer pritisak zemlje dodatno otežava disanje i rad srca. Pritom, organizam se dodatno hladi, a povređena osoba treba da se utopli. Od udara groma može Vas zaštititi mokra odeća ili mokar peškir, jer tada struja prolazi kroz vodu, a ne telo čoveka. Naše podneblje je kritično i da treba izbegavati boravak na otvorenom kada počne nevreme. Stručnjaci Hidrometeorološkog zavoda kažu da se u Srbiji godišnje beleži od tri do pet udara groma po kvadratnom kilometru i da se treba skloniti na sigurno mesto kada dođe do nevremena.

Fizičari tvrde da se oblacima nalazi struja, baš kao što teče kroz žice. Kada je velika razlika između pozitivnog i negativnog naelektrisanja u oblaku, vazduh postaje provodnik. Tada se vazduh usija i vidimo kako sevaju munje. Kada se naelektrisanje spusti na tlo, a to je najčešće ispod oblaka, događa se udar groma. Kada krene odozgo, struja ne može da se zadrži iznad tla, već mora negde da se spusti, objašnjavaju fizičari.

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR