Folna kiselina je vitamin B i osnovni hranjivi sastojak koji pomaže u sprečavanju urođenih oštećenja. Nervna cev počinje da se razvija u kičmi i mozgu nerođene bebe tokom prvog meseca trudnoće, kada žena možda nije ni znala da je trudna. Mame koje žele da dobiju adekvatnu količinu folne kiseline bi trebalo da jedu sledeću hranu:
Listnasto, tamnozeleno povrće
Mahunarke
Citrusno voće i sokove
Većinu bobičastog voća
Integralne žitarice
Žitarice za doručak
Žene koje su trudne ili bi trebalo da zatrudne trebalo bi da konzumiraju 400 do 800 mikrograma folne kiseline dnevno.
Riba i druga hrana bogata proteinima imaju hranjive sastojke koji mogu da pomognu detetovom rastu i razvoju. Zbog dokaza o koristima od konzumiranja ribe, žene koje su trudne ili koje doje bi trebalo da konzumiraju najmanje 280 i do 420 grama različitih vrsta ribe, i to onih koje imaju malo metil-žive u sebi.
Živa je element koji se prirodno pojavljuje u okruženju i takođe se oslobađa u okolinu kroz mnoge vrste ljudskih aktivnosti. Može se sakupljati u potocima, jezerima i okeanima, a u vodi ili sedimentu pretvara se u metil-živu. Upravo je ova vrsta žive prisutna u ribama. Metil živa može biti štetna za mozak i nervni sistem u razvoju. Najviši nivo metil žive nalazi se u velikim i dugovečnim ribama, poput kraljevske skuše, crnog marlina,, ajkule, sabljarke i tunjevine.
Žene koje planiraju da postanu mame bi trebalo da konzumiraju različite namirnice, uključujući raznolike žitarice (pšenicu, ovas i ječam). Pirinač, koja je glavni svetski izvor hrane u isto vreme je i vodeći prehrambeni izvor prirodnog arsena koji može imati nepovoljne efekte na novorođenčad i dovesti do loših ishoda trudnoće.
(Glas javnosti/Fda.gov)