Prema predviđanjima naučnika,koja je objavio američki Zbornik nacionalne akademije nauka (PNAS), svet će do 2100. godine ovakvim tempom biti topliji do tri stepena celzijusa, što bi moglo, kako se navodi u izveštaju UN da dovede do porasta nivoa mora širom sveta. Zagađenje Zemljine atmosfere koje čovek čini svojim nemarom, povećalo je nivo ugljen dioksida više nego ikada do sada. Po procenama nivo mora do 2100. godine širom sveta mogao da poraste između 4,3 i 9,9 metara u odnosu na proseke koji su beleženi pre drastičnih klimatskih promena.
Po ovakvim predviđanjima mnoga današnja ostrava i obale bi mogle da budu potopljeni, a takva opasnost preti i zemljama koje izlaze na Jadransko more.
Kako je navedeno smatra se da će porast mora , naročito na obalama Hrvatske biti devet metara, a samo u slučaju porasta od četiri metra bila bi potpljena sva gradska jezgra na obalama Jadrana. Ako bi se ostvario najgori scenario da rast vode bude devet metara , nestali bi Dioklecijanova palata u Splitu, Omiš, Trogir i pola Makarske. Pod vodom bi bio najveći deo i Dubrovnika, a Zadar bi potpuno nestao. U slučaju da dođe do ove klimatske katastrofe, prema predviđanjima PNAS-a Pula bi se podelila na nekoliko malih ostrva,a Poreč i Rovinj bi nestali.
Sličan scenario mogao bi da zadesi i Crnu Goru.
(Glas javnosti)