Presuda po žalbama biće saopštena u tri popodne po lokalnom vremenu, navodi se u odluci koju potpisuje sudija Priska Matimba Nijambe, prenosi ,,N1''.
Žalbeno veće je zatražilo od učesnika postupka da do 25. maja pisanim putem obaveste sud da li će oni i optuženi Mladić želeti da se uključe preko video poziva, zbog restrikcija usled epidemije koronavirusa.
Osim predsedavajuće sudije Matimba Nijambe, članovi su žalbenog veća su Mustafa El Baž, Aminata Engum, Elizabet Ibanda-Nahamija i Sejmor Penton.
Okončanje haškog procesa Mladiću je par puta odlagano zbog pandemije koronavirusa i operacije kojoj je Mladić bio podvrgnut u martu prošle godine.
Sredinom novembra prošle godine bila je odložena i rasprava o stanju u postupku zato što Mladićevi branioci nisu mogli da doputuju u Hag zbog ograničenja usled pandemije, a on je odbio da se zasedanje održi putem video veze.
Mladić je poslednji put u haškoj sudnici bio u avgustu prošle godine za vreme rasprave o žalbama na prvostepenu presudu.
Ratka Mladića (77), ratnog komandanta Vojske Republike Srpske, Haški tribunal je 22. novembra 2017. nepravosnažno osudio na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici; progona Hrvata i Muslimana širom BiH; terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce 1992-95.
Tribunal je Mladića oslobodio krivice za genocid u još pet bosanskih opština.
Odbrana je žalbom tražila da Mladić bude oslobođen ili da mu se ponovo sudi, tvrdeći da tužilaštvo nije dokazalo njegovu krivicu.
Tužioci su žalbom zahtevali da general Mladić bude proglašen krivim i za genocid nad Muslimanima i Hrvatima u pet opština u BiH.
Prvu optužnicu protiv Mladića, Haški tribunal je podigao u novembru 1995, a on je u bekstvu bio do kraja maja 2011. kada su ga u Lazarevu kod Zrenjanina uhapsile vlasti Srbije i potom izručile u Hag.
(Glas javnosti)
8 min