Glas Javnosti

VREME JE DA NAPUNITE BATERIJE! Pet predloga za vikend putovanje bez vakcine i testa

Putovanja
Autor: Glas javnosti

Putovali biste van zemlje - ali niste vakcinisani, a test košta? Evo nekoliko predloga za kratko putovanje za koje vam nisu potrebne posebne pripreme, čelični živci i kovid-dokumenta

Predlog br. 1

Duh Evrope u komšiluku

Ako ste se uželeli evropskih metropola, jedina koja će vas primiti bez ikakve kovid potvrde je Budimpešta. To je inače popularna destinacija među domaćim turistima koji bi da produženi vikend provedu negde van zemlje, ali da to ne bude daleko i da ne košta "boga oca".

Pored tumaranja centrom grada i kafenisanja u pešačkoj zoni Vaci, obavezno obići simbole mađarske prestonice - Trg heroja i zgradu parlamenta koja leži na istočnoj obali Dunava. Neka vas ništa ne spreči da pređete i na drugu stranu, jer vas u Budimu čekaju nekadašnji dom Habzburgovaca i Ribarski bastion, bajkoviti zamak sa kojeg se pruža neverovatan pogled na Peštu.

Ako ugrabite vreme, obavezno skoknite do Sentandreje u koju se tokom Velike seobe Srba, pod vođstvom patrijarha Arsenija Čarnojevića, doselilo 8.000 srpskih porodica, koje su ostavile dubok trag na ovo mesto u kojem se danas nalazi sedište Budimske eparhije SPC.

Prosečna cena smeštaja za dve osobe u Budimpešti kreće se od 40 do 80 evra

 Predlog br. 2


Banjska voda, brčkanje i topljenje u sauni

Pošto u popularne slovenačke terme nevakcinisani ne mogu ući (priznaju se sve vakcine koje se daju u Srbiji), za one koji relaksaciju traže u banjskoj vodi i velnes centrima tu su mađarski banjski kompleksi na samo 20-ak kilometara od naše granice.

Za razliku od ranijih godina, kada je prva asocijacija na Segedin bila šoping, danas je to banjski turizam.

U samom centru grada nalazi se autentično tursko kupatilo sa 11 zatvorenih bazena i posebnim velnes i spa krilom, a za ljubitelje vratolomija na vodi tu je i našim turistima dobro poznati akvapark sa, kako voli da se pohvali, najdužim toboganom u Evropi i posebnim sadržajima za bebe.

Nedaleko od Segedina nalaze se i banje Eržebet i Hađmatikum, u Morahalomu i Makou.

Karta za kupališta i termalne komplekse kreće se od pet do 15 evra, a od jula je ulaz moguć bez kovid sertifikata.

Prosečna cena smeštaja u Segedinu kreće se od 30 do 60 evra.

Kvalitetne sadržaje ovog tipa možete naći i u našoj zemlji, ali su oni uglavnom skuplji.

Kao omiljena destinacija za banjski turizam godinama unazad je Vrnjačka banja, a sve popularniji je i Vrdnik, u kojem se nalaze neki od najpoznatijih hotela za ovakav vid odmora.

Cena smeštaja za dve osobe kreće se od 60 do 150 evra za noć. Privatan smeštaj je moguće naći i za 30 evra, a u hotele ići samo na relaksaciju - karta se kreće od 15 do 35 evra.

 Predlog br. 3

Predah uz sevdah i fildžan

Koliko vas je, žureći da što pre obiđe svet, neopravdano izostavljalo Sarajevo sa svoje liste? Evo prilike da to ispravite, budući da je Bosna i Hercegovina, pored Mađarske, jedina u regionu u koju možemo bez vakcine i testa.

Izdvojite jedan vikend ove jeseni da prošetate sarajevskom kaldrmom, nahranite golubove na Baščaršiji i udahnite energiju grada koji raširenih ruku dočekuje svakog gosta. Nakon što probate najbolje ćevape na svetu, počastite se urmašicama i baklavama po kojima su Sarajlije poznate.

Zavucite se u Kazandžiluk, ulicu u kojoj prošla vremena oživljavaju kujundžije, a baš tu naći ćete i najbolji suvenir koji možete poneti iz Sarajeva - bakarne džezve, fildžane, poslužavnike, posuđe ukrašeno prepoznatljivim ornamentima.

Odlazak na Vrelo Bosne se podrazumeva, a ukoliko ste za ovaj put izdvojili dva ili više dana, nemojte biti lenji i produžite do Mostara.

Cena smeštaja za dve osobe kreće se od 30 do 70 evra.

 Predlog br. 4

Potraga za Andrićevim blagom

Nećete valjda starost dočekati a da ne vidite čuvenu ćupriju na Drini, o kojoj vam je Andrić pričao još u srednjoškolskim danima? Višegrad je tokom cele godine idealna destinacija za turiste.

Most koji je izgradio Mehmed Paša Sokolović je 2007. godine upisan na Uneskovu listu svetske baštine, pa je selfi sa 11 čarobnih lukova u pozadini razglednica bez koje se ne vraća kući.

Pored toga, ovde možete obići i kuću u kojoj je mali Ivo proveo detinjstvo, kao i spomen-učionicu s početka 19. veka u kojoj je naučio prva slova.

U blizini mosta nalazi se Andrićgrad, kameni kompleks inspirisan delima i likovima ovog nobelovca, a koji predstavlja viziju - kako je Višegrad mogao da izgleda da ga nisu zaobišli renesansa i ostali plodonosni periodi.

U prošlost će vas vratiti i miris dima iz Ćirine parne lokomotive, a mir i spokoj možete pronaći u vožnji smaragdnim brzacima Drine.

Ako ste za Višegrad odvojili ceo vikend, produžite do Trebinja. 

U povratku svratite do Mokre gore i prošetajte Drvengradom, zavirite u Kremansko proročanstvo i otkrijte tajne porodice Tarabić, a pauzu za ručak napravite u Mačkatu - jer se u tamošnjim kafanama najbolje jede.

Cena smeštaja za dve osobe u Višegradu je 20 evra. 

 Predlog br.5

Čist vazduh i punjenje baterija u divljini

Ukoliko želite da se osamite i nadišete čistog vazduha, sa planinom ne možete pogrešiti.

Od početka pandemije Tara važi za hit destinaciju za odmor u Srbiji, budući da na njoj nema komercijalnih sadržaja, te je idealan izbor za one koji bi da pobegnu u divljinu.

Mir i tišina, uređene staze za pešačenje, lako dostupni ali i oni izazovniji vidikovci po kojima je poznata, dovoljan su razlog da odlučite da baš ovde napunite baterije.

Pandemija je pred domaće turiste sramežljivo poturila i Staru planinu, čiju lepotu, čini se, sporo otkrivamo. Krase je brojni vodopadi od kojih su najpoznatiji Tupavica i Bigar, a tu su i autentična mesta poput Toplog Doa i Gostuše, kamenog seoceta nadomak Pirota koje vas vraća u vreme kada se bez telefona i interneta moglo živeti.

Ako se odlučite da vikend provedete na Rtnju, misterioznoj planini koju obavijaju legende o čarobnjacima, vanzemaljcima, zmijama, meteorima i sudaru energija, iskoristite priliku da upoznate bar deo bogate turističke ponude ovog kraja - osvežite se na izvoru reke Grze, zavirite u carsku palatu Feliks Romulijana i saznajte zašto su Negotinske pimnice, rimski podrumi iz 19. veka raštrkani po selima istočne Srbije, na listi "Top 10" mesta koje treba videti u Srbiji.

Cena smeštaja na planinama kreće se od 30-ak evra pa naviše, a pansionske usluge pružaju i seoska domaćinstva u kojima je prenoćište povoljnije.

(Glas javnosti/RTS)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR