Velika obećanja i očekivanja, uz milione evra iz Evropske unije, nisu ipak ubedili da za dve decenije,od 2001. do 2021. godine, nijednog od devet ministara prosvete u nizu, od Gaše Kneževića do Branka Ružića, da prijemne ispite za fakultete zamene velikom, državnom maturom.
Da li je samo ogroman novac u igri i jedini razlog zašto već dve decenije ni deveti uzastopni ministar prosvete nije u mogućnosti da organizuje državni maturu kao nacionalno testiranje po ujednačenim merama vrednosti koje treba da nadomesti prijemne ispite na fakultete, odavno je jedno od najskupljih pitanja u našem školstvu. Da li se prosvetne vlasti samo plaše objektivnog vrednovanje znanja učenika koje bi na svetlost dana iznele i sve nedostatke našeg školstva, jedini razlog ove dugoročne neefikasnosti ili je samo surova matematika koliko se može zaraditi na roditeljima 65.000 maturanata, samo ove godine, dok budu plaćali paprene pripreme i same ispite po državnim fakulktetima, kao i ko bi uopšte mogao da upiše “niskopropustljive” privatne univezitete ako se sprovede adekvatna (čitaj: poštena) provera zanja svršenih srednjoškolaca.
Neko će reći da zvanična odluka Minstarstva prosvete o odlaganju državne mature još nije konačna, ali joj otežavajuće okolnosti pandemija korona virusa sve više idu u prilog, ako žele da nastave ovu neslavnu dvodecenijsku tradiciju.
Prosvetni radnici odlično pamte da je još 2001. godine tadašnji ministar Gašo Knežević, slavodobitno najavio da će prva generacija sa položenom malom maturom iz osnovnih škola, biti ona ista koja će na kraju srednje škole polagati i veliku maturu. I čekala se decenija,
pa su promenjenu malu maturu đaci položili 2011.godine, a od onda čekamo još čitavu deceniju bez rezultata od prvobitnog velikog obećanja i šest ministara prosvete.
Podsećanja radi, godinu dana ranije, 2010. godine, Evropska unija priskače u pomoć našim vlastima sa dva miliona evra za projekat male i velike mature nazvan: „Podrška osiguranju kvaliteta sistema završnih ispita na nacionalnom nivou u osnovnom i srednjem obrazovanju”, ali rezultati ovog “temelja” našeg školstva do dana današnjeg nisu objavljeni, sem da su ga “koristili” za izrade “novih studija i projekata”.
I tako sve do trogodišnjeg, a još aktuelnog, “Projekta države mature” za koji Evropska unija donirala dodatnih 3,7 miliona evra! Ovaj projekat “ističe” ove godine, ali je već svima jasno da su šanse “ na nivou statističke greške” da će uskoro da zaživi državna matura u Srbiji. Takođe i još čuvenija Strategije razvoja obrazovanja je izdahnula, baš poslednjim danom prošle godine. Ne zaboravimo i da se novi ministar prosvete, Branko Ružić, pojačao savetničkom ulogom Zorana Kostića, inače nekadašnjim pomoćnikom ministra Žarka Obradovića iz 2011. godine, koji se tada posebno “istakao” u realizaciji uvođenja velike mature, ali ih je tada sprečila poznata “brushalter afera” i ukradeni testovi na maloj maturi, što valjda dovoljno govori samo po sebi.
Ova afera je inače i oterala sa prosvetne vlasti SPS ministra prosvete, Žarka Obradovića, a onda su se kao na traci menjali ništa više uspešni Tomislav Jovanović, pa Srđan Verbić koji je opet i “konačno” obećavao da više nema dileme i da će se država matura polagati od 2019. godine. Naravno, ni od ovoga nije bilo baš ništa.
E, onda je došao na red “prosvetni biznismen” Mladen Šarčević za ministra, koji se i ekspresno predstavio kao najveći pobornik uvođenja velike, državne mature i sve oko sebe je uveravao da će se velika matura polagati na kraju školske 2018/19. godine. I on je trošio one evropske pare bez rezultata, pa sve ostavio u amanet svom nasledniku Branku Ružiću. A kada se samo vidi koga je novi minstra prosvete Ružić uzeo sa savetnike i pomoćnike na ovu temu i da je i on član Vlade sa ograničenim mandatom trajanja, onda je svaki dalji ozbiljan komenatr o budućmosti toliko željene državne mature izlišan.
Na kraju i da bi saznali šta misle o tome baš “direktni izvršioci prosvetnih radova” potražili smo odgovor od Jasne Janković, predsednika Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, kao najuticajnije organizacije u našem školstvu:
-Da je Srbija zemlja apsurda znamo svi koji u njoj živimo. Bez premca su svakako nelogičnosti domaćeg obrazovanja. Zamislite da učenici malu mature polažu iz sedam delova i za nju se spremaju ceo osmi razred, a velika matura je u formatu: “Prelistam-zablistam!”Dakle, dve decenije ne možemo da napravimo državnu mature kao svi u Evropi, da nečemu služi i da zameni prijemni ispit za fakultete. To pokazuje da nijednoj vlasti nije stalo do obrazovanja, da je kupovina diploma uzela maha i da nam nema pomoći. Ozbiljna će u ovoj državi biti ona politička garnitura koja shvati da je ispit na kraju škole pogled u budućnost obrazovanih ljudi koji su konkurentni svojim znanjima. Sve dotle, to je diletantska vizija nezameranja fakultetima i trošenja para bez ikakve odgovornosti - izričita je u izjavi za Glas javnosti, Jasna Janković, predsednik Unije SPRS.
(Glas javnosti)