Predlog zvuči izuzetno primamljivo, ali da li u realnosti zaista jeste povoljan za građane ili je zapravo zamka i "navlakuša“ razgovarali smo sa profesorom Ekonomskog fakulteta Velimirom Lukićem.
Svavako da treba biti vrlo oprezan u odlučivanju da li uzeti stambeni kredit pod ovom „primamljivim“ uslovima. Sa jedne strane stoje banke koje građanima pružaju olakšice pri kupovini nekretnine. Ali sa druge strane i graditeljska delatnost je u izuzetnoj ekspanziji kod nas. Prema rečima zamenika gradonačelnika Beograda Gorana Vesića, grad je izdao dozvole do sredine ove godine za 550.000 kvadrata, a do kraja godine se očekuje da će cifra dostići čak 1.100.000 kvadrata.
Kako je objasnio profesor Lukić banke su neminovno u sprezi sa građevinskim kompanijama i stoje iza njih. Ukoliko bi se sve više gradilo i na tržištu bilo sve više stanova, banke sa druge strane daju sve veće olakšice i na taj način se odriču dela svoje zarade, sve to preti da poremeti kako tržište tako i bankarski sistem donekle.
Uzročno posledična veza trebalo bi da dovede do pada cene kvadrata u nekom narednom periodu od najmanje godinu dana.
A da li je i koliko rizično sada u ovom momentu nastupajuće ekonomske krize prihvatiti olakšice koje banke pružaju i odlučiti se za kupovinu nekretnine, da li je to pametan potez ili „navlakuša“ pogledajte u VIDEO prilogu.
(Glas javnosti)