Taj broj manji za trećinu nego prošle godine, nadležni traže efikasniju kaznenu politiku za taj nemar. Zbog pandemije su preduzete i dodatne mere, ali su i dalje najveći problem neprijavljeni radnici.
Republička Inspekcija rada najviše radnika na crno i neregistovanih firmi otkrila je u građevinarstvu, trgovini i ugostiteljstvu.
Od 2017. inspektori su, proveravajući primenu mera bezbednosti i zdravlja na radu, zatekli čak 57.000 neprijavljenih radnika.
- Što se tiče poslodavaca za ove tri godine i osam meseci, otkrili smo 2.300 fantomskih firmi, firmi koje nisu imala nikakva dokumenta da rade i samim tim suzbili nelojalnu konkurenciju - kaže Stevan Đurović, direktor Republičke inspekcije rada.
Problem je i povećan broj radnika iz inostranstva koji u našoj zemlji rade na crno. Iz Vlade podsećaju da su prošle godine izmenama zakona olakšali i ubrzali procedure za prijavljivanje stranih radnika. Poslodavac je obavezan da sa Agencijom koja dovodi radnike sve reguliše pre njihovog dolaska.
-Mi po automatizmu odobravamo, koliko traje boravišna viza toliko traje i radna dozvola. Sve je toliko jednostavno da je neverovatno da nalazimo radnike na gradilištima koji su neprijavljeni. I ceo problem nastaje kada nastane povreda ili ne daj Bože smrtni slučaj - kaže Zoran Đorđević, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Đurović kaže da je i dalje problem da se pokrenu krivične prijave ako je u pitanju teška ili smrtna povreda ili zahtevi za prekršajni postupak. To se, kaže, ne realizuje.
U 95 odsto smrtnih slučajeva uzrok je ljudski faktor.
U Inspektoratu rada navode da od 2003. nisu imali nijedan postupak u kome je neko zbog toga osuđen predviđenom kaznom od dve godine do 12 godina zatvora.
Odgovorni su najčešće dobijali uslovne kazne na godinu dana a gotovo polovina prekršajnih prijava nema ishoda zbog zastarevanja predmeta.
(Glas javnosti/RTS)
22 min