Početkom 2018. godine, milioni digitalnih časovnika širom Evrope počeli su misteriozno da kasne. U to vreme niko nije povezivao slučaj sa Srbima i Albancima na severu Kosova, u srpskoj enklavi ovo Severne Mitrovice, ali ubrzo je na videlo izbila istina koja je šokirala Evropu.
Digitalni časovnici priključeni na električnu mrežu u Evropi počeli su da “gutaju” minute zbog neočekivanih i dotad neviđenih fluktuacija i poremećaja u naponu. Najpre su “izgubljena” tri minuta u januaru, a zatim još tri u februaru.
Evropski zvaničnici su uskoro ustanovili da ovi “strujni udari” potiču sa severa Kosova, iz severnog, srpskog dela Kosovske Mitrovice, ali i iz podruma okolnih sela. I da u svemu skoro ravnopravno učestvuju Srbi i Albanci, zvanično podeljeni, a neformalno ujedinjeni u masovnoj proizvodnji, ili kako se to u žargonu kaže “rudarenju”, čuvenih svetskih kriptovaluta bitkoina (bitcoin) i etera (ethereum).
Bitkoini i eteri se zatim menjaju za gotov novac na tržištu – jedan bitkoin danas vredi oko 8.100 evra, a jedan eter oko 210. A decembra 2017. jedan bitkoin je vredeo fantastičnih 20.000 dolara, što objašnjava eskalaciju kosovskog bitkoinskog boja početkom 2018.
Srbi ne plaćaju struju, a u Prištini kao "kukaju"
Zbog cena električne energije, svuda u Evropi je rudarenje za bitkoinima jedva profitabilno. Ali na severu Kosova Srbi ne plaćaju struju vlastima u Prištini, a vlasti u Prištini ih na to ni ne teraju, mada zbog toga kukaju. I tako je omogućena masovna operacija štancovanja besplatnog novca u severnoj Kosovskoj Mitrovici i okolini!
Sa masovnim rudarenjem bitkoina su najpre počeli Srbi iz Severne Mitrovice, a operacije su uskoro narasle do neslućenih nivoa, pogonjene besplatnom električnom energijom.
Neki novinari tvrde da su upoznali nastavnika matematike u srednjoj školi u Mitrovici koji je opremio podrum kafića sa 200 računara i naprednim sistemom za rashlađivanje, što ga je sve koštalo oko 100.000 evra početnog ulaganja. Zauzvrat, dnevno je štancovao oko 500 evra prihoda putem bitkoina, minus troškovi računa za struju. A znamo da račun za struju niko ne plaća na severu Kosova.
Bivši OVK-a borci rade sa Srbima
Druge “rudarske” operacije među Srbima su možda bile manje ambiciozne, ali ništa manje kreativne. Grupa penzionera u Zubinom Potoku skupila je 3.000 evra za računarsku opremu koja im se isplatila za pola godine.
Ipak, većinu srpskih bitkoin rudara čine tinejdžeri vični modernim tehnologijama koji imaju pregršt slobodnog vremena, s obzirom na stepen nezaposlenosti na Kosovu.
Albanski političari u Prištini su ubrzo shvatili šta se događa na Severu Kosova i upitali su se “a gde smo tu mi”.
Albanski političari, od kojih su mnogi predvodili jedinice terorističke “OVK” protiv Srba, ušli su u posao sa rudarenjem bitkoina prebacujući na stotine računara severno od reke Ibar, u srpski deo Kosovske Mitrovice i okolinu. A zašto to nisu odmah od starta radili u, na primer, Prištini? Zato što bi u Prištini morali da plaćaju račune za struju!
U međuvremenu, isti ti albanski političari će na svakim izborima albanske birače popaljivati pričom o “bezakonju” u srpskom delu Mitrovice i Srbima koji ne plaćaju račune. A zatim će isti ti albanski političari prebaciti još nekoliko računara u isti taj srpski deo Mitrovice da bi štancovali još besplatnih para, pritom ne plaćajući iste te račune baš kao i Srbi.
Veton Brahimi, preduzetnik koji je otvorio jedan od prvih bitkoin bankomata na Kosovu, u Prištini, koji tvrdi da su danas skoro dve trećine štamparija besplatnog novca u srpskom delu Mitrovice u vlasništvu Albanaca.
(Izvor: Baffler/Blic)