I dok kozmetičari koriste hiljadu i jednu spravicu, Bata u svojoj torbi nosi klešta, brusilicu i čekić.
- Često me pitaju da li se krave bune kad im radimo oko nogu. One osete da im činim dobro i sve vreme budu mirne. Papci neretko prerastu preko, čak i oko pet centimetara. Tada se one oslanjaju na petu, a zbog svoje velike težine gube ravnotežu i to ih sve jako boli. Kad imaju taj problem često samo leže u štali i ne idu na ispašu - objašnjava Bata Piroćanac.
Majstor Bata se ovim poslom bavi skoro čitavu deceniju, a kako kaže, "zanat je očima krao od starijih". Prvo je svoje umeće oprobao na kravama u svom selu, a onda su ga zvali iz svih delova Srbije.
Bi sam ne zna broj onih kojima je doterao papke. Jedna od njih je i Cvetulja, krava Ljiljane Trifunović iz sela Pranjani kod Gornjeg Milanovca.
- To mi je omiljena krava, obliznila se skoro i šteta je da je bilo šta boli. Već danima nije mogla da ide i pozvala sam Bata, jer samo on je mogao da reši ovaj problem. Sve je kao rukom odnešeno i sada će ponovo moja Cvetulja šetati planinskim proplanicima - kaže Ljilja.
Ceo proces sređivanja kravljih papaka traje oko dvadeset minuta, Bata kaže da iz tabana mora da se i pusti krv, kako bi ceo posao bio uspešno završen i kako ovim životinjima više ne bi zatrebala njegova pomoć. Jednom urađeno - zauvek sređeno, kaže Bata.
(Glas javnosti/Telegraf/RINA)