Naime, primirje u Prvom svetskom ratu potpisano je u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, usred šume blizu raskršća Retond kod grada Kompienj, u 5h15 ujutru. Istoga jutra u 11h zvona širom Francuske oglasila su da je i poslednja neprijateljska sila, Nemačka, potpisala kapitulaciju.
Nemačku delegaciju predvodio je tada Matijas Ercberger, civil koga su nemački nacionalisti ubili kao "izdajnika " u atentatu 1921. Činjenicu da se radilo o civilu, nacisti su kasnije iskoristili da poreknu da se nemačka vojska ikada predala.
Isti vagon, međutim, odigraće značajnu ulogu, 22 godine kasnije kada je Hitler zahtevao da predaja Francuske bude potpisana u istom vagonu u kom je i Nemačka potpisala kapitulaciju 1918.
Vagon je za tu priliku bio dovučen iz muzeja, a nemački vođa je sedeo na istom mestu na kom je 1918. sedeo francuski maršal.
Francuski predsednik Emanuel Makron i nemačka kancelarka Angela Merkel otkrili su 2018. komemorativnu ploču na severu Francuske u šumi gde je 11. novembra 1918. godine potpisano primirje u Prvom svetskom ratu.
To je bio prvi put od 1945. da predsednik Francuske i nemački kancelar posećuju to mesto u šumi Kompjenj gde su savezničke i nemačke snage u jednom vagonu potpisale primirje, kojim je okončan Veliki rat.
Makron i kancelarka Merkel su se potom u tom vagonu upisali u Zlatnu knjigu u znak francusko-nemačkog pomirenja.
Na otkrivenoj memorijalnoj ploči se nalazi natpis:
- Povodom 100 godina primirja 11. novembra 1918. godine, gospodin Emanuel Makron, predsednik Republike Francuske i gospođa Angela Merkel, kancelarka Savezne Republike Nemačke, ponovo su na ovom mestu potvrdili vrednosti francusko-nemačkog pomirenja u službi Evrope i mira-
(Glas javnosti)