Tako je bilo i u Beogradu. Građani su imali priliku da obeležavaju tačke u gradu na kojima ih pogađaju posledice klimatskih promena, da razgovaraju sa stručnjacima i predlažu rešenja.
Na dva punkta,na Vračaru i u Starom gradu, bila je pokretna mini meteorološka stanica, uz tim projekta TeRRIFICA, koji uz naučnike i stručnjake za klimatske promene već godinu dana mobiliše građane da daju svoj doprinos klimatskim izazovima.
Stanica informiše o sadržaju i funkcionisanju onlajn alata, interaktivne mape preko koje građani mogu da iskažu svoje mišljenje o životnoj sredini na teritoriji grada.
Od juna 2020. do maja 2021. godine, koliko je interaktivna mapa bila dostupna građanima, na području Beograda obeležene su 374 tačke, a bio je približno jednak broj pozitivnih i negativnih utisaka. Neki od predloga su sadnja drveća, izgradnja zasena putem umetničkih instalacija i zelenila, izgradnja javnih česmi, adekvatnija autobuska stajališta u borbi protiv preterane vrućine, ukloniti nelegalne objekte, obezbediti adekvatno prikupljanje atmosferskih voda, sankcionisati nelegalne ispuste otpadnih voda, postaviti mobilnu zaštitu od poplava…
Prolaznici su imali priliku da vide i izložbu „Karavan za klimu“, koji je osmišljen saradnjom Centra za promociju nauke i Francuskog instituta, uz podršku Evropske unije i kancelarije Programa Ujedinjenih nacija za razvoj u Beogradu. Izložba predstavlja zaštićene vrste biljaka i životinja u Srbiji, uticaj globalnih klimatskih promena na biološku raznovrsnost, visokoplaninska staništa, vlažna staništa i biodiverzitet gradova i predlaže rešenja za njihovo očuvanje.
Građani su na poklon dobili sadnice lavande i seme bosiljka.
Glas javnosti je bio na licu mesta i uživo pratio obeležavanje Dana zaštite životne sredine u centru Beograda, a u priloženom videu možete pogledati šta se dešavalo, kako funkcioniše pokretna meteorološka stanica i šta kažu građani.
(Glas javnosti)