Glas Javnosti

NOVA STUDIJA IZ AMERIKE, STRUČNJACI PRIZNALI! Srbi najviše umiru od kancera u Evropi, NATO ih i dalje ubija!

Društvo
Autor: Glas javnosti

Naučna istraživanja, rađena proteklih godina, došla su do zaključka da Srbija ima značajan teret smrti od raka, a što bi moglo biti posledica osiromašenog uranijuma od bombi koje je NATO koristio 1999. godine u vazdušnim napadima na našu zemlju.

Čak 15 tona osiromašenog uranijuma je bačeno sa bombama tokom tromesečne agresije. Od tada je Srbija zabeležila najviše broj slučajeva malignih bolesti u Evropi.

- Prema podacima Globalne opservatorije za rak, 2020. godine, od ukupnog stanovništva Srbije novi slučajevi raka dijagnostikovani su kod 49.043 osobe, a njih 28.107 preminulo je od posledica ove bolesti.

U pogledu novih slučajeva, karcinom pluća zabeležen je kod 8.048 ljudi (16,4 odsto), dojke kod 6.724 (13,7) i kancer debelog creva 5.989 (12,2), ovi karcinome bili su najzastupljeniji maligniteti (za oba pola) u 2020. S obzirom na starosno standardizovanu stopu smrtnosti u 2020. od raka, Srbija je mnogo ispred nekih mnogo većih zemalja kao što su Velika Britanija i Nemačka.

Studija je pokazala da je od 1991. do 2009. ukupni broj preminulih od raka u Srbiji pokazao porast kod muškaraca (za 0,9 odsto godišnje) i žena (za 0,8), ali između 2010. i 2015. pokazalo se smanjenje - 0,9 odsto godišnje - za oba pola.

- Uprkos opadajućem trendu, Srbija je među zemljama sa najviše smrtnosti od raka u svetu - zaključuje studija.

Milena Santrić Milićević sa Univerziteta u Beogradu ispričala je da je činjenica da je Srbija evropska država čija istorija na kraju 20. veka obeležava bombardovanje.

- Najnaprednija društva i svaka zajednica koja je pretrpela sličnu situaciju zna da posledice bombardovanja mogu biti evidentirane u raznim oblicima - navodi ona.

Ons ističe da su podaci sa Instituta za zdravstvenu metriku i evaluaciju na univerzitetu iz Vašingtona pokazali da je 22.423 preminulih u 1999. godini, kao i 28.444 u 2019, zbog novotvorina.

- Pojavila se epidemija raka, mnogi životi su zauvek promenili zdravstveni, socijalni i ekonomski profil stanovništva Srbije jer, decenijama nema porodice u zemlji kojoj najmanje jedan član nije umro ili umire od raka - komentariše Milena Santrić Milićević.

 (Glas javnosti/The Lancet Onkology)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR