Glas Javnosti

ĐURĐEVDAN: Tragična pozadina pesme nastale u vozu smrti za Jasenovac (VIDEO)

Društvo
Autor: Glas javnosti

Iza čuvene pesme “Đurđevdan” krije se jedna od najtužnijih ratnih priča. Legendarni stihovi, puni bola i tuge, nastali su u “vozu smrti”, koji je putovao iz Sarajeva za Jasenovac.

6. maj 1942. godine, hladno sarajevsko jutro. Policija Nezavisne države Hrvatske naredila je da se Srbima priredi đurđevdanski uranak. U četiri sata ujutru u grad su se slivale kolone zarobljenika iz logora, kasarni i zatvora.

Na obali Kulina bana čekao ih je voz smrti koji je iz Sarajeva putovao za Jasenovac. U koloni ih je bilo oko tri hiljade, uglavnom mladih ljudi.

Razjareni ustaša pred kolonom je uzvikivao: "Đe ste Srbi, besplatno vas vodimo na teferidž u Jasenovac".

Na vagonima je pisalo 7 konja ili 40 vojnika, ali su ustaše u jedan vagon uvodile i po dve stotina vojnika.

Gladni, žedni na putu ka jasenovačkom kazamatu zatočeni Srbi padali su u krize od straha i neizvesnosti.

U tom opštem haosu, jedan zatvorenik, iako u grču i nemoći, iz ponosa i prkosa, iz srca i duše zapevao je:

"Proljeće na moje rame slijeće, đurđevak zeleni, đurđevak zeleni, svima osim meni.

Drumovi odoše a ja ostah, nema zvijezde danice, zvijezde danice, moje saputnice."

Zbog ove pesme ustaše su zatvorile šibere na vagonima, a zatvorenici zbijeni, jedni do drugih, na malom prostoru, ostali su bez vazduha.

Od tri hiljade, koliko ih je krenulo iz Sarajeva, u logor Jasenovca stiglo je dve hiljade duša, a samo njih dve stotine je preživelo torturu.

Zahvaljujući preživelima, a među njima i profesor Žarko Vidović, istaknuti istoričar i filozof, znamo za ovaj događaj i za tužnu pesmu srpskih zarobljenika.

Pod utiskom ove priče sarajevski muzičar Goran Bregović je obradio ovu pesmu koja je u međuvremenu postala planetarni hit koji se izvodi na više svetskih jezika.

Na veliku žalost, mnogi Srbi ne znaju za voz smrti i za pravo značenje ove pesme. Svi smo svedoci da je ona zastupljena na svakoj srpskoj svadbi uz alkohol i dignute ruke.

Za promenu bilo bi dobro kada bismo počeli poštovati našu prošlost, to je jedini način da nas budućnost ne proguta, da ne dočekamo neki novi krvavi Đurđevdan.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR