Glas Javnosti

ZAŠTO SE GRAĐANI NAJVIŠE ŽALE NA POLICIJU, SUDSTVO I DRŽAVNU UPRAVU, I KAKO ŠTITIMO NAŠE PODATKE? (VIDEO)

Ostale Emisije
Autor: Glas javnosti

Imaćemo velika iskušenja kako da ograničimo, jer ne možemo sprečiti, uticaj tehnologija, veštačke inteligencije, digitalizacije, na zaštitu naših ljudskih prava, pre svega na privatnost koja je tu najviše ugrožena

Zato i postoje nadzorni organi u svim državama sveta koji kontrolišu zaštitu podataka o ličnosti, da nađu pravu meru, kaže u razgovoru za Glas javnosti poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović.

U pogledu zaštite podataka o ličnosti situacija u Srbiji nije onako dobra kao što bi mogla da bude, nije ni tako katastrofalna kao što bi možda neki rekli, ocenjuje Marinović. Njegova statistika govori da se građani povereniku najviše žale na organe državne uprave, pravosudne organe, ministarstva, od kojih najviše na Ministarstvo unutrašnjih poslova.

- U toku je redovan nadzor svih ministarstava, većeg broja pokrajinskih organa Vojvodine, gradskih organa u Beogradu. Videćemo šta će nadzori pokazati – navodi naš sagovornik.

U Srbiji ima više od 25.000 subjekata, među kojima su svi organi vlasti i mnogi drugi, koji vrše obradu osetljivih podataka većeg broja građana, a svega njih 3.300 je imenovalo odgovorno lice za taj posao. Više stotina propisa je trebalo do kraja 2020. godine da se usaglasi sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, a nije, a to je veliki posao koji treba hitno uraditi, objašnjava Marinović.

Ukazuje na važnost informisanja građana o pravima koja se odnose na zaštitu podataka o ličnosti i najavljuje da će se ta oblast u nekoj formi uvrstiti u nastavu osnovnih i srednjih škola, kao i na fakultetima. Pored izmena zakona, najavljuje i skoro donošenje nove strategije o zaštiti podataka o ličnosti od 2021-2028. godine, prve koja će, kako kaže, biti i primenjena.

Da li vodimo dovoljno računa o našim ličnim podacima, kome sve pokazujemo i dajemo našu ličnu kartu i druga dokumenta i podatke, u čemu grešimo? Da li su naši lični podaci dobro zaštićeni u raznim institucijama, bankama, zdravstvenim i drugim ustanovama? Koliko (ni)je regulisana oblast video nadzora? Protiv koga je i zbog čega poverenik podneo krivične prijave i preduzeo druge mere? Šta će doneti nova strategija? Gde se vrši obuka menadžera za zaštitu podataka o ličnosti? Koji su saveti poverenika građanima? To su neke od tema razgovora koji možete pogledati u priloženom videu:

(Glas javnosti)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR