Glas Javnosti

ZA POLA MILIONA GRAĐANA SRBIJE KOJI ŽIVI U APSOLUTNOM SIROMAŠTU USVOJEN ZAKON O SOCIJALNOJ KARTI!

Ostale Emisije
Autor: Glas javnosti

Pola miliona građana Srbije živi u aposlutnom siromaštvu a nas još četiri puta toliko smo nad provalijom da skliznemo u tu beznadežnu kategoriju, tvrdi se u poslednjem istraživanju Fondacije Centra za demokratiju.

Kada kažemo da neko živi u apsolutnom siromaštvu to pre svega znači da ta osoba nema novca da zadovolji svoje osnovne egzistencijalne potrebe, znači da redovno jede, plaća važne račune i  povremeno kupi nešto za odeću.

To, ako uzmemo u obzir gornje podatke, zanači i da svaka 12 ili 13 osoba u Srbiji baš živi u takvim neljudskim okolnostima.    

Pre par dana, tačnije 1. marta, u Skupštini Srbije usvojen je Zakon o socijanoj karti čije je, kako tvrde naši zakonodavci, osnovni cilj da omogući formiranje jedinstvenog registra kako bi nadležne službe imale jasan uvid o materijalnom stanju građana: šta poseduju, kolika su im  primanja…  

Takođe, svežih podataka nema ali se zna da je 2019. godine u Srbiji socijalnu pomoć primala 226. 897 osoba, što je recimo za deset posto manje nego pre sedam godina. Šta to znači? Da li mi to, kao, živimo bolje a da to i ne znamo!?!  

Na ovo i još mnogo drugih pitanja iz ove problematike u kameru Glasa javnosti priča Duško Vuković, potpredsednik Samostalnog sindikata Srbije. 

Nabrojmo samo neka od pitanja za našeg sagovornika a verujemo da ćete iz njegovih odgovora  shvatiti zašto za što je, baš, gospodin Duško Vuković, izabran da bude sagovornik Gasa javnosti na ovu nesumnjivo bolnu temu iz naše stvarnosti, a koju bi mnogi zvaničnici da prećute. Spomenimo samo neka…

-Koliko je realno da će Zakon o socijalnoj karti bio efikasan u zemlji sa ovako velikim brojevima u siromaštvu stanovništva…

-Navodi se da je održana jedna jedina javna rasprava o Zakonu o socijalnoj karti i to 2019. godine… 

-Da bi Zakon o socijalnoj karti funkcionisao u pravom smilsu reči osnovni preduslovi su šta…

-U uređenim zemljama su izračunali koliko je jednom čoveku potrebno novac za jedan normalan život da ima da jede, pije, oblači se i plati važne račune. Kod nas je to oko 100 evra po porodici, ili slično…

-Pomoć države u pandemiji za građane je isti, čuvenih 100 evra prošle ili sada 60, za direktora velike kompanije i nezaposlenog, koji je desetak godina na birou za traženje posla. Zašto nezaposleni nisu prepozanti, znači nikada obuhvaćeni državnom pomoći…

- Prilikom odlučivanja o dodeli socijalne pomoći, uzimaće se u obzir kako živi čak i nečiji bivši vanbračni partner… Čemu svi ti preduslovi, naizgled otežavajući, birokratski…Odakle pravo nadležnim socijalnim službama da se bave imovinom bivših partnera… 

- Realizacija Socijalne karte koštaće 130 miliona dinara, oko milion i sto hiljada svra, što je procena da će koštati celokupan softver, u stručnoj javnosti  se stiče utisak da je bilo “lakše” platiti potpuno novu platformu nego usaglasiti postojeće evidencije o korisnicima socijalne pomoći…

Ceo razgovor pogledajte na našem kanalu:

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR