Glas Javnosti

U SVRATIŠTU DUPLO VIŠE DECE! Razlog nije samo hladnije vreme

Ostale Emisije
Autor: Glas javnosti

Približavanje zime i hladnoća poseban su problem za decu koja veliki deo vremena provode na ulici. Njihovo sigurno sklonište u hladnim danima, ali i preko cele godine je Svratište za decu koja žive i rade na ulici. Postoji na dve lokacije u Beogradu: u Krfskoj ulici na Zvezdari i u Bulevaru Arsenija Čarnojevića na Novom Beogradu.

Pr Za 13 godina, od otvaranja prvog objekta, do sada je oko 1.400 dečaka i devojčica koristilo usluge Svratišta, koje vodi udruženje Centar za integraciju mladih. Ako se tome dodaju i članovi porodica te dece, broj osoba koje su na neki način obuhvaćene ovim programom je mnogo veći.

-  Pored hrane i higijene koje su dve osnovne usluge koje pružamo, proširili smo aktivnosti i krenuli da porodice i decu sa kojom radimo povezujemo sa institucijama sistema. To smatramo veoma važnim, jer su neki od njih, kada su počeli da koriste naše usluge, bili pravno nevidljivi. Sada je to promenjeno. Socijalne radnice koje ovde rade su za to zadužene. Trudimo se, takođe, da sva deca koja ovde dolaze budu uključena u sistem obrazovanja – ističe  Mina Lukić, koordinatorka Svratišta.

Deca koju smo zatekli kažu da im je lepo u Svratištu, da se tu okupaju, jedu, gledaju crtane filmove, pišu, crtaju, druže se, a kada pođu kući dobiju slatkiše, jakne, obuću. 

Za decu Svratišta organizuju se i druge aktivnosti, kao što su odlasci u pozorište, bioskop, igraonice, zoološki vrt, zatim hor, sportske aktivnosti. U Svratište dolaze deca od 5-15 godina. Zajedničko za sve je da imaju iskustvo rada na ulici, a to su najčešće sakupljanje sekundarnih sirovina, prodaja sitnih predmeta, pranje šoferšajbni na raskrsnicama, prošenje na ulici i slično. Više od 90 odsto njih živi u neformalnim naseljima.

U ovom periodu prethodnih godina oba svratišta obično je posećivalo ukupno oko 60-oro dece dnevno, a sada toliko dece boravi u samo jednom od objekata. Uzrok nije samo hladno vreme.  

-  Zaključili smo da su se sada, nakon vanrednog stanja i zbog loše ekonomske situacije i problemi porodica zakomplikovali i postali još teži. Većina se bavi sakupljanjem i prodajom sekundarnih sirovina, a njihove cene su drastično opale – objašnjava Mina Lukić.  

Svratište se projektno finansira, a donatori su najčešće različite fondacije koje podržavaju ovakve programe. Veliki broj pojedinaca i kompanija takođe doprinose donacijama u odeći, obući, sredstvima za higijenu, školskom priboru i ostalom što je potrebno za funkcionisanje Svratišta. Sada su najpotrebniji topla obuća koja ne propušta vodu, jakne, veš, čarape, zaštitne maske, sredstva za dezinfekciju.

Usluge Svratišta predviđene su Zakonom o socijalnoj zaštiti, a organizacija ima licencu za njihovo obavljanje, ističu u Centru za integraciju mladih, navodeći podatak da u stručnom timu koji pokriva obe lokacije radi 13 osoba. Nažalost, ne postoji finansijska podrška države i Grada funkcionisanju Svratišta. Možda je pravo vreme da se to promeni.

(Glas javnosti)

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR