Dobro je što je nastava počela regularno, u školama, smatraju naši sagovornici. Međutim, izražavaju bojazan da će se i u ovoj školskoj godini ponavljati greške iz prethodne, jer, kako ukazuju, Ministarstvo prosvete nije uradilo valjanu analizu kako bi se ispravilo ono što se može ispraviti i predupredile neželjene situacije.
- Nije preduzeto ništa što bi unapredilo kvalitet kombinovane i onlajn nastave i bojim se da će, kada dođemo u žuti mod, biti istih problema kao prošle školske godine – kaže Markov.
Sa motivom da se nešto učini na tom planu Forum beogradskih gimnazija je sproveo istraživanje o zadovoljstvu, kvalitetu i problemima u uslovima kombinovane i onlajn nastave tokom prošle školske godine kojim je obuhvaćeno više od 1.300 nastavnika, učenika i roditelja.
Rezultati istraživanja su zabrinjavajući, ali, prema oceni sagovornika, ne i iznenađujući: govore o opterećenosti učenika, nastavnika i roditelja, o lošem kvalitetu stečenog znanja, snižavanju kriterijuma ocenjivanja, o tome da su se učenici osećali zbunjeno, iscrpljeno, frustrirano, haotično... Da su anketom bile obuhvaćene i osnovne škole, kako napominju, rezultati bi bili i gori.
Kakve mogu biti posledice svega toga? Šta je još pokazalo istraživanje? Koju ocenu je dobio ministar prosvete? Može li se nešto popraviti? Kakva će nam biti školska godina? Da li je semafor model dobro rešenje? To su neke od tema razgovora koje možete pogledati u priloženom videu.
(Glas javnosti)