Povod za razgovor sa profesorom Stanišićem su njegove izjave i napisi o ugroženosti našeg našeg nacionalnoig pisma ćirilice i njegovo nedavno vrlo zapaženo predavanje, u Svečanoj sali SANU, pod nazivom "Vinčanski znaci u tipologiji pisma", koje je izazvalo burne reakcije u stručnoj javnosti.
Od profesora Vanje Stanišića tražimo da za Glas javnosti detaljnije objasni šta je hreo da kaže u svojom nedavnim tvrdanjama:
-Dok državne institucije u zvaničnoj upotrebi još uvek formalno poštuju srpsko nacionalno pismo, srpski narod je masovno prešao na tuđe imperijalno pismo, koje mu se potura i neformalno propagira kao drugo srpsko pismo. Ova smena ima svoje ime: konkurentna sinhrona digrafija - naziv za alternativnu upotrebu različitih pisama za isti jezik...
"Najbolje pismo za srpski jezik, stoga, nije ono koje najsavršenije odražava njegov glasovni sistem, nego ono koje obezbeđuje određenu etnokulturnu identifikaciju…"
"Dobro je poznato da ćirilica nije samo naše nacionalno pismo, nego i simbol slovenskoga kulturnog identiteta i samosvesti i taj civilizacijski značaj slovenske kulturne samobitnosti "bode oči", ali ga kao takvog priznaju i uvažavaju svi…"
Dalje profesora Stanišića pitamo o nedavnom predavanje "Vinčanski znaci u tipologiji pisma" u Svečanoj sali SANU, koje je izazvalo veliku polemiku u javnosti…
-Kome je u interesu da se (ne)opravdano Dunavsku civilizaciju nametne kao najstariju na planeti? Kome je to u interesu i ko eventualno stoji iza takvih projekata...
(Glas javnosti)
43 min