– Viminacijum je nastao početkom prvog veka. Razvijao se od vojnog logora na granici Rimskog carstva, preko grada sa statusom municipijuma, na kraju carskog grada, grada sa statusom kolonije koji se prostirao na oko 500 hektara, sa više od 30.000 stanovnika. To je bio izuzetno značajan grad Rimskog carstva, posebno ako govorimo o njegovoj dunavskoj granici. Bio je jedan od oko 50 najvećih utvrđenja na granici carstva, glavni grad provincije Mesija Superior koja je zauzimala teritoriju sličnu veličini sadašnje centralne Srbije – objašnjava Miloš Pajić, vodič ekipe „Glasa javnosti“ kroz Arheološki park Viminacijum.
Javna pogubljenja i borbe gladijatora
Grad je imao akvaduktni sistem, odnosno vodovod, kanalizaciju, osvetljenje uljanim lampama, kvalitetne puteve. U kompleksu se nalazi rekonstrukcija glavne kapije legijskog logora, tik uz amfiteatar u koji je oko 8.000 ljudi, stanovnika nekadašnjeg Viminacijuma, moglo da posmatra procesije, javna pogubljenja, borbe sa životinjama, borbe gladijatora.
Poseban deo parka čine rimske terme – javna kupatila koja su imala podno grejanje, bazene sa toplom i sa hladnom vodom, ventilaciju, i gde bi ljudi, priča naš sagovornik, provodili i po tri sata, razgovarali, čak i ugovarali poslove.
– Smatra se da su do hrišćanskog perioda u termama istovremeno boravili i muškarci i žene, i da nije bilo neobično da se, nagi, sretnu, što govori o kulturnim obrascima toga doba – navodi Pajić.
U Arheološkom parku nalazi se i Domus, kompleks sagrađen po uzoru na vile rimskih bogataša, u kojem se nalazi i maketa – vizija kako je mogao izgledati Viminacijum u doba svog najvećeg procvata. Deo parka je i mauzolej u kojem je najverovatnije sahranjen rimski imperator Hostilijan. Između ostalog, deo kompleksa je i zanatski centar sa pećima za proizvodnju keramike i opeke.
Ko su Trbuško, Nosko, Đomla...
Mamut park je deo kompleksa koji privlači posebnu pažnju najmlađih posetilaca. Tu je izložen skelet čuvene mamutice Vike, jedan od najkompletnijih skeleta stepskog mamuta, star oko milion godina. Pronađen je tokom iskopavanja uglja na okolnim kostolačkim kopovima. Na ovom području otkriveni su i, mnogo oskudniji, ostaci još nekoliko mamuta. Svaki od njih je takođe dobio ime, tako da se pored Vike nalaze i Trbuško, Lenka, Bunga, Nosko, Đomla...
Na ovom lokalitetu još traju arheološka istraživanja, a delovi izložbenog prostora kompleksa sređuju se kako bi u novom sjaju dočekali posetioce, dok će sledeće godine biti obeleženo 140 godina arheologije na Viminacijumu.
Kako su izgledali i koliko su bili visoki muškarci, a koliko žene u Viminacijumu? Koliko hiljada skeleta je pronađeno u gradskim grobnicama? Kako se vekovima raznosio materijal iz drevnog grada i šta je sve sagrađeno od opeke sa Viminacijuma? Kako su izgledali brodovi i čamci koji su davno krstarili Dunavom?
To su neke od priča koje možete pogledati u videu na našem Jutjub kanalu.
27 min