Obrazlaže konkretne primedbe na te kandidate i sam postupak predlaganja koji je, prema oceni sindikata „nezakonit, a referati o kandidatima ne sadrže niti jedan dokaz da su se kandidati bavili naukom, da imaju samostalni doprinos nauci, a još manje da su izvrsni u nauci“, kako se navodi u zaključku prigovora koji je Slobodni sindikat obrazovanja Srbije uputio Predsedništvu SANU.
Akademici ne bi trebalo da pređu preko svih ovih argumenata, konstatuje dr Žigon.
Sagovornica Glasa, koja je bila i gostujući profesor u Velikoj Britaniji, s obzirom na to da je više puta bila kandidat za dopisnog člana SANU, govori i iz ličnog iskustva o proceduri kroz koju prolaze kandidati, čak i o mogućnostima varanja, i o drugim nedostacima tog postupka koje, po njenom mišljenju, treba ispraviti.
Osvrće se i na činjenicu da redovni članovi SANU primaju mesečnu akademijsku nagradu u iznosu od dve i po, a dopisni dve prosečne neto zarade u Srbiji iz juna prethodne godine, dok prosvetari u Srbiji štrajkuju jer su, kako konstatuje, bedno plaćeni.
Smatra spornim i to što, praktično, kada neko bude izabran za akademika, postaje „večiti akademik“. A šta ako učini neko krivično delo, pita naša sagovornica i zaključuje da sve o čemu je govorila ukazuje na to da akademija i zakon o SANU moraju da se menjaju.
Ceo razgovor sa prof. dr Ninom Žigon pogledajte u priloženom videu.