O tome za "Glas javnosti" govori Milenko Jovanović, meteorolog i jedan od osnivača Nacionalne ekološke asocijacije.
Ukazuje da je po kvalitetu vazduha Beograd najzagađeniji grad u Evropi, a Srbija spada u zemlje sa najgorom situacijom na tom planu.
Osim Beograda, kako napominje, i u drugim gradovima Srbije, gde god se meri prisustvo PM čestica, postoji aerozagađenje. Nažalost, nema u svim gradovima mernih stanica.
- Interesovanje za kvalitet vazduha u Srbiji je, nažalost, uglavnom sezonsko, a trovanje građana je neprekidno. Uticaj na zdravlje je negativan iz godine u godinu, a osnovni problem je u nečinjenju institucija koje građani plaćaju da rade ono što im je posao: da zaštite građane od prekomernog zagađenja vazduha i životne sredine – kaže Jovanović, koji je ranije bio na čelu Odeljenja za kontrolu kvaliteta vazduha u Agenciji za zaštitu životne sredine.
Navodi podatak Svetske zdravstvene organizacije da od posledica zagađenja vazduha u Srbiji godišnje umre 8.000 ljudi.
- Male varijacije koncentracije štetnih čestica, broja dana ili sati sa prekoračenjima, samo su potvrda da nema pravila, da se nije sistemski pristupilo rešavanju problema izvora zagađenja, a to su ložišta, saobraćaj i industrija. Bez toga nema rešenja – ukazuje naš sagovornik, uz ocenu da je lanac odgovornosti od lokalnog nivoa do vrha države.
Troškovi smanjenja aerozagađenja na dozvoljeni nivo daleko su manji od troškova lečenja, izgubljenih života, radnih sati, bolesti dece, ističe Milenko Jovanović.
Šta udišemo sa zagađenim vazduhom, koje čestice su najopasnije, kako ugrožavaju naše zdravlje? Koji gradovi su najzagađeniji? Po čemu je Bor specifičan, kojoj novoj opasnosti su izloženi njegovi stanovnici? Da li je jedini spas u tome da zatvaramo prozore i ne izlazimo iz kuće? Zašto je nabavka novih mernih stanica za Beograd uzaludno trošenje para građana? Šta je bilo sa požarom u Vinči? To su neke od tema razgovora koji možete pogledati u videu.
(Glas javnosti)