Iako je ova godina bila teška za sve američke gigante, čini se da je najteže pogođena „Meta“, zajedno sa svojim vlasnikom Markom Zakerbergom.
Zakerberg je pre samo dve godine „vredeo“ 142 milijarde dolara i bio među elitnom grupom top 10 milijardera na Blumbergovoj listi.
Situacija je počela da se menja kada je Fejsbuk promenio ime svoje krovne kompanije u „Meta“.
Meta, koja poseduje Fejsbuk, Instagram, WhatsApp, Oculus i Messanger, je u poslednjih godinu dana mnogo uložila u „Metaverzum“, ideju o virtuelnoj realnosti koja se još uvek nije isplatila. U isto vreme, pad popularnosti Fejsbuka doveo je do povlaćenja investitora i odliva zarade.
Kompanija se nedavno suočila i sa kritikom stručnjaka, šire javnosti i investitora kada se saznalo da je „Meta“ bila svesna da Instagram stvara zavisnost i probleme kod mladih ljudi i da po tom pitanju ništa nisu uradili.
Zbog svih tih događaja, nedavni izveštaji o prihodima su sumorni.
Meta je u februaru prvi put zabeležila pad broja korisnika na Fejsbuku, što je izazvalo istorijski pad cena akcija i smanjilo Zakerbergovo bogatstvo za 31 milijardu dolara. To je jedan od najvećih padova dosad zabeleženih u svetu tehnoloških giganata.
Akcije su delom pale i zbog ulaganja u „Metaverzum“, skup digitalnih svetova za koje se „Meta“ kladi da su budućnost i sledeća velika stvar u svetu tehologije.
Analitičari za „Blumberg“ kažu da nije bilo priče o „Metaverzumu“ i virtuelnoj realnosti, Meta bi bila tamo gde se „Alfabet“ (vlasnik Gugla) trenutno nalazi kada su u pitanju prihodi.
Sa 53,9 milijardi dolara, Zakerberg trenutno zauzima 22. mesto među svetskim milijarderima, što je najniža pozicija u poslednjih desetak godina.
Skoro kompletno Zakerbergovo bogatstvo je vezano za akcije „Mete“.
1 sat