Povećanje spoljnih temperatura takođe izaziva povećanje unutrašnje temperature telefona, što može dovesti do pregrevanja i automatskog isključivanja uređaja. U takvim slučajevima na ekranu se pojavljuje poruka o pregrevanju i telefon neće moći ponovo da se uključi dok se ne ohladi.
U najtežim situacijama, baterija se može proširiti i potencijalno zapaliti, iako su takvi slučajevi veoma retki. Da biste sprečili pregrevanje, važno je da uređaj ne izlažete direktnoj sunčevoj svetlosti. Na primer, nikada ne ostavljajte telefon u vrelom automobilu ili ga držite na direktnom suncu u zatvorenom prostoru, posebno tokom visokih temperatura.
Takođe, savetuje se da izbegavate preteranu upotrebu telefona tokom ekstremnih vrućina. Ukoliko primetite da se telefon pregreva, preporučuje se da isključite opcije i aplikacije koje rade u pozadini, kao što su Bluetooth, ViFi, GPS, i izbegavate zahtevne aplikacije poput video igrica. Smanjenje broja aktivnih opcija smanjuje opterećenje procesora, što takođe smanjuje zagrevanje uređaja.
Ako vaš telefon počne ozbiljno da se pregreva, postoji nekoliko koraka koje možete preduzeti da biste ga brzo ohladili. Ne priključujte ga na punjač, a ako se već puni, odmah ga isključite. Isključite telefon na određeno vreme i stavite ga na hladnije i tamnije mesto.
Ako koristite zaštitnu masku, uklonite je. Možete da ubrzate hlađenje tako što ćete staviti telefon ispod ventilatora ili uključiti klima uređaj u automobilu ili kući. Preporučuje se da sačekate najmanje 15 minuta pre nego što ponovo uključite uređaj kako biste bili sigurni da se dovoljno ohladio. U većini slučajeva, pregrevanje i automatsko gašenje telefona ne bi trebalo da dovedu do trajnog oštećenja uređaja ili baterije.
Međutim, važno je preduzeti preventivne mere i slediti gore navedene savete, posebno tokom visokih letnjih temperatura, kako biste izbegli probleme sa pregrevanjem telefona.
Glas javnosti/ N01S