Svici sa Mrtvog mora, poznati i kao Kumranski spisi, otkriveni su pre više od 70 godina u pećini u Izraelu. Od tada do danas, ovi spisi izazivaju veliko interesovanje naučnika i bude pažnju javnosti. Poznati su po tome što sadrže najstariju pisanu verziju Biblije. A ko ih je tačno pisao, kao i mnogo drugih stvari u vezi sa njima, ostalo je potpuna misterija.
Ipak, zahvaljujući tehnologiji, sada smo korak bliže razumevanju pozadine ovih enigmatskih tekstova. Nedavno je, naime, uz pomoć veštačke inteligencije, otkriveno da su ih pisala dva autora, a ne jedan, piše ScienceAlert. Stručnjaci Univerziteta u Groningenu sproveli su obimno paleografsko ispitivanje najdužeg rukopisa. Kroz seriju veoma složenih koraka, uključujući preciznu digitalizaciju, kao i pomoć mašinskog učenja i statističke analize, holandski tim je zaključio da su zapravo dva pisca odgovorna za Veliki svitak Isaije.
Autori studije naučili su kompjuterski algoritam da odvoji mastilo od pozadine - kože ili papirusa svitka. Algoritam je onda proučavao svako slovo i znak, tražeći najmanje promene. Ovakva vrsta tehnologije algoritama počela je da se koristi tek u proteklih nekoliko godina, prenosi National Geographic.
Prema detaljnim analizama, utvrđeno je da se zapravo radi o dve osobe koje su kopirale reči skoro identičnim rukopisom. Na kraju 27. od ukupno 54 stupca, istraživači su pronašli prazninu od tri reda i promenu u materijalu. Drugi list zašiven je za prvi, a u tom stadijumu, naučnici objašnjavaju, i autor rukopisa je promenjen.
Najveći rukopis, jedan od sedam pronađenih u pećini Kumran kod Mrtvog mora 1946. godine, star je 2.000 godina i sadrži 66 poglavlja Knjige proroka Isaije iz Starog zaveta.
(Glas javnosti/National Geographic)