DJ Dejvid Geta u februaru je uz pomoć tehnologije dodao „glas“ Eminema na jednu od svojih numera, na sličan način nastao je i „fejk“ duet Drejka i Vikenda, koji je postao viralan u aprilu.
„Tako gledam i filmove sa CGI efektima, to me uopšte ne impresionira“, dodao je Sting. „Odmah mi postane dosadno, čim vidim kompjuterski generisanu sliku. Eto, tako se osećam i po pitanju muzike koja se pravi uz pomoć veštačke inteligencije“.
„Možda u elektronskoj dens muzici to ima smisla. Ali za autorske pesme, znate, za izražavanje emocija, to me ne može dodirnuti“, navodi umetnik.
Izdavačka industrija odmah se pokrenula protiv veštačke inteligencije u muzici, osnovana je i grupa „Human Artistry Campaign“, koja upozorava da AI kompanije krše autorska prava načinom na koji prave softvere prema objavljenoj muzici.
Ipak, nisu svi protiv tehnologije. Frontmen Pet Shop Boys-a Nil Tenant nedavno je rekao da bi AI mogla da bude korisna umetnicima u prevazilaženju umetničke blokade.
„Mi smo još 2003. napisali jednu pesmu, imali smo refren, ali nikada je nismo završili jer nikako nismo mogli da smislimo stihove. Sada, sa AI, na delove koje ste napisali možete pritiskom na dugme da popunite praznine… možete i da prepravite reči… to (AI) svakako može biti alat“, kazao je on za Radio Times.
Sting je za BBC naveo da se slaže sa tim pogledom, ali samo u izvesnoj meri.
„Alati su korisni, ali mi treba da upravljamo njima. Ne smemo dopustiti mašinama da samo preuzmu stvari. Moramo biti obazrivi“, zaključio je Sting, prenosi N01S.