Glas Javnosti

Srbija među prvim zemljama koje razvijaju veštačku inteligenciju

Tehnologije
Autor: Glas javnosti

Dobro je što imamo ambiciju da sisteme veštačke inteligencije kakvi već postoje inkorporiramo u društvo. Imamo kvalitetan kadar, a sada i strategiju koja uprav taj segment stvalja u fokus države, što bi trebalo da omogući njihovo angažovanje u našim kompanijama i institutima.

To kaže profesor Fakulteta organizacionih nauka (FON), dr Miloš Jovanović, sa katedre za organizaciju poslovnih sistema povodom najava o tome da će u u Srbiji u centru pažnje ubuduće biti nekoliko oblasti iz IT sektora, odnosno veštačke inteligencije (AI).

Ambicozna strategija

Premijerka Ana Brnabić je saopštila da je pre mesec dana već izdata prva dozvola za treći stepen autonomne vožnje, odnosno za vozilo kojim će upravljati veštačka inteligencija u prisustvu vozača.


Tu je takođe izgradnja kampusa BIO4 u kome će raditi 5000 naučnika, studenata i profesora i nastavak izgradnje naučno-tehnoločkih parkova u Nišu, Čačku i Kruševcu. U Kragujevcu koji ima data centar, najbezbedniji na svetu, počeće izgradnja inovacionog distrikta, a za potrebe razvoja veštačke inteligencije Srbija će kupiti još jedan superkompjuter, 10 puta jači od onog koji već imamo, navela je Brnabićeva.

Stručnjak za veštačku inteligenciju, Jovanović kaže da je ona možda ne tako vidljivo, ali već prisutna u našoj svakodnevici, da je ta automatizacija već zamenila čoveka u pojedinim oblastima. Tako ona služi da na osnovu velikog broja podataka, na primer, selektuje ko je rizičan za dobijanje kredita, ili selektuje kandidate pogodne za neki posao, ili kod lečenja pomaže lekaru u uspostavljanju dijagnoze, ali i meteorolozima kod vremenske prognoze.

Srbija ima kvalitet

On ističe da na našim fakultetima zaista imamo dosta programa koji uključuju pravljenje takvih sistema i u oblastima finansija, mašinstva, elektrotehnike, poslovanja...

„Srbija tu stvarno ima neke svoje kvalitete, pre svega u ljudima. Mi na IT polju, a i u tom podskupu IT-a koji se zove veštačka inteligencija ima kvalitetan kadar. Posebno visokim obrazovanjem izbacuje ljude koji su sposobni da razvijaju takve sisteme. Problem je, međutim, što u Srbiji nema puno mesta, odnosno firmi u kojim takav ljudski kapital može da se iskoristi i zato vrlo često svi ti ljudi rade za inostrane firme praveći takve sisteme njima“, napominje naš sagovornik.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR