Mark Zakerberg je iznenadio tehnološki svet kad je pre nedelju dana najavio da će njegova kompanija promeniti ime i usmeriti poslovanje pod novim brendom sa fokusom na izgradnju metaverzuma. To je i učinjeno, kada je šef "Fejsbuka" tokom konferencije o virtuelnoj i proširenoj stvarnosti objavio da će kompanija promeniti ime u Meta.
Šef “Fejsbuka” Mark Zakerbergdugo je zamišljao virtuelni svet u kojem ljudi rade, igraju se i komuniciraju, a sada se priprema da potroši milijarde dolara i godine napora da to i ostvari.
- Tokom sledeće decenije ove nove platforme će početi da otvaraju one vrste iskustava koje sam želeo da izgradim još pre nego što sam uopšte pokrenuo “Fejsbuk” - rekao je Zakerberg u ponedeljak.
Neke od ranih verzija onog što bi se moglo smatrati metaverzumom već postoje u određenim kompanijama. Tako je “Epik gejms” bio domaćin koncerta Travisa Skota u svojoj popularnoj igrici “Fortnajt” nekoliko meseci nakon početka pandemije. Prisustvovalo mu je preko 12 miliona ljudi. Kompanija “Robloks” je u maju pružila imerzivno iskustvo da proslavi 100 godišnjicu modnog brenda “Guči” u kojem su korisnici mogli da kupe robu za svoje avatare iz ograničene serije, a prošlog meseca bila je domaćin koncerta “Twenty One Pilots”.
RSE navodi da se i “Gugl” 2015. potpuno reorganizovao pod holding kompanijom “Alfabet”, delimično kako bi signalizirao da nije više samo internet pretraživač, već konglomerat sa kompanijama koje prave automobile sa autopilotima ili zdravstvene tehnološke gedžete.
Ali, analitičari ukazuju da će implementacija metaverzuma i dalje zahtevati od kompanija da prevaziđu niz prepreka. Na primer, vreme koje je potrebno za podatke da stignu od jedne do druge tačke i nazad trenutno je previše sporo da podrži koncept. Moraće da evoluiraju i virtuelne valute kako bi se metaverzum razvio kao tržište.
Treba ukazati i da nisu sve tehnološke kompanije u skladu sa vizijom metaverzuma. Ivan Špigl, izvršni direktor “Fejsbukovog” rivala “Snep” koji takođe investira u proširenu stvarnost, kaže da je koncept rođen u fikciji da opiše sve koji se urušava.
- Zainteresovani smo za proširenu stvarnost jer je zasnovana na svetu koji delimo – rekao je on.
Uzbunjivačica iz “Fejsbuka” šokirana
Bivša radnica “Fejsbuka” Frensis Hogen, koja je razotkrila mračne tajne kompanije i svedočila o svemu pred američkim Kongresom, rekla je da je “šokirana” razmerama planova za metaverzum, preneo je “Biznis insajder” podsećajući da je firma nedavno objavila da će na izgradnji virtuelnog sveta zaposliti 10.000 ljudi.
Hogenova je rekla u ponedeljak da je šokirana što će kompanija uložiti toliko mnogo novca u metaverzum i da bi slična investicija u odeljenje za bezbednost bila “sjajna”.
- Znate li šta bismo mogli da uradimo sa bezbednošću kad bismo imali još 10.000 inženjera? To bi bilo sjajno - istakla je ona obraćajući se britanskom parlamentu.