Glas Javnosti

Novo doba inteligentnih razgovora: Auto-GPT i njegove mogućnosti

Tehnologije
Autor: Glas javnosti

ChatGPT i njegove mogućnosti su oduvale skoro svakog. Možda ste, a možda i niste, fan velikih jezičkih modela (LLM) kao što su OpenAI ChatGPT, Google Bard i Microsoft Bing, ali oni su suštinski način na koji radimo i nesumnjivo će to i nastaviti da rade.

Međutim, ovi LLM-i nisu sposobni da rade sami, već im je potrebna ljudska intervencija u smislu promptova. Naime, oni mogu da rade samo jednu stvar u isto vreme - da odgovore na pitanje, generišu ili prevedu deo teksta. Iz tog razloga, izvršavanje konkretnijih i komplikovanijih zadataka bi za njih moglo biti pomalo problematično.

Nedavno se pojavila nova tehnologija u obliku Auto-GPT-ja koja bi mogla da prevaziđe ovu prepreku. Ovaj AI alat je sposoban da obavlja složenije zadatke i one koji zahtevaju više koraka u poređenju sa postojećim aplikacijama zahvaljujući svojim jedinstvenim karakteristikama.

Po čemu se ovaj novi LLM razlikuje od svojih kolega, pitate se? Odgovor leži u samohranljivoj petlji (self-feeding loop) koja je deo “opšte” ili “jake” veštačke inteligencije.

Postojeće AI aplikacije se obično razvijaju kako bi se izvršio određeni zadatak i poboljšale njihove performanse izlaganjem većemem broju podataka. Takvi zadaci mogu uključivati analizu ili generisanje slike, prevod jezika ili navigaciju samovozećih automobila. 


Ove vrste veštačke inteligencije se često nazivaju „uska veštačka inteligencija“, „specijalizovana veštačka inteligencija “ ili „slaba veštačka inteligencija“ zbog njihovog ograničenog fokusa i nemogućnosti da obavljaju zadatke izvan svog određenog obima. 

S druge strane, “opšta veštačka inteligencija”, poznata i kao Artificial General Intelligence (AGI), može obavljati različite zadatke, uključujući i one za koje u početku nije bila namenjena, na sličan način kao što to može čovek. 

Šta je Auto-GPT?

Kako biste izvukli maksimum iz aplikacije kao što je ChatGPT, potrebno je da pažljivo razmotrite kakva ćete pitanja postaviti. Međutim, Auto-GPT ide korak dalje i izvodi komplikovanije procedure za koje njegovi rivali nemaju baš mnogo mogućnosti. 

Ovaj AI alat sam generiše promptove i osmišljava plan za dovršetak zadatka, ponavljajući proceduru dok se ne postigne zadovoljavajući cilj. Drugim rečima, kreira sopstvena uputstva i koristi ih da poboljša  svoje performanse. 

Takav pristup podstiče dinamičniju i produktivniju interakciju sa aplikacijom. Kao rezultat toga, Auto-GPT može da se nosi sa složenijim procedurama i izvršava zadatke koji zahtevaju naprednije veštine rešavanja problema. 

Kako funkcioniše Auto-GPT? 

Auto-GPT funkcioniše tako što deli složen zadatak na manje podzadatke kojima se lakše upravlja. Nakon toga, njegove instance se kreiraju kako bi samostalno radile na ovim podzadacima. Primarna Auto-GPT instanca funkcioniše kao „menadžer projekta“, odgovoran za koordinaciju pojedinačnih zadataka i sastavljanje njihovih rezultata u konačni rezultat. 


Auto-GPT ne samo da koristi svoje znanje za generisanje teksta, već može i da pretražuje internet i integriše informacije koje dobije u svoje izlaze. Na ovaj način podseća na najnoviju iteraciju Microsoftovog pretraživača Bing. Auto-GPT se takođe može pohvaliti superiornom memorijom koja mu omogućava da konstruiše i opoziva duže sekvence instrukcija. 

Moguće primene Auto-GPT-ja 

Dok su ChatGPT i slične aplikacije postale popularne zbog svoje sposobnosti da generišu kod, često su ograničene na kreiranje relativno kratkog i jednostavnog softvera. Međutim, Auto-GPT i drugi AI agenti koji funkcionišu na sličan način imaju potencijal da podignu razvoj softvera na viši nivo, omogućavajući kreiranje kompletnih aplikacija od početka do kraja. 

Pored svojih mogućnosti da programira, Auto-GPT takođe može da pruži dragocenu pomoć kompanijama koje žele da poboljšaju svoje procese i povećaju svoju ukupnu neto vrednost. Analizirajući trenutne procese i nudeći inteligentne preporuke i uvide za poboljšanje, Auto-GPT im može pomoći da postignu veći uspeh i efikasnost. 

Prema rečima njegovog tvorca Torana Brusa Richardsa, Auto-GPT ima sposobnost da sam sebe unapredi kreiranjem, procenom, pregledom i testiranjem ažuriranja sopstvenog koda, što ga potencijalno čini sposobnijim i efikasnijim. 

Štaviše, Auto-GPT se može koristiti za kreiranje boljih jezičkih modela koji bi mogli poslužiti kao osnova za buduće AI agente, čime se ubrzava proces pravljenja modela 

Kako će Auto-GPT uticati na budućnost AI? 

Postaje sve jasnije da smo mi kao populacija samo zagrebali površinu ogromnog potencijala veštačke inteligencije u smislu njene evolucije i efekata na društvo tokom razvijanja generativnijh AI aplikacija. Sledeći korak na ovom putu verovatno će predstavljati Auto-GPT i drugi slični agenti koji slede iste koncepte. 

Vrlo je verovatno da će nam AI tehnologije omogućiti da obavljamo znatno teže poslove od onoga za šta je ChatGPT trenutno sposoban. Stoga možemo očekivati da će se ovi najsavremeniji AI alati češće koristiti. 

Prema Forbes-u, uskoro ćemo početi da vidimo autpute veštačke inteligencije koji su inventivniji, inteligentniji, raznovrsniji i vredniji od običnog teksta i slika na koje smo trenutno navikli. Ovo će nesumnjivo na kraju uticati na to kako radimo, igramo se i komuniciramo na mnogo bolje načine. 

Smanjeni troškovi i uticaj na životnu sredinu razvoja LLM-a (i drugih aktivnosti povezanih sa mašinskim učenjem) su dalje moguće prednosti jer autonomni, rekurzivni AI agenti traže metode za poboljšanje procesa. 

Ipak, takođe treba da imamo na umu da Auto-GPT ne rešava nijedan problem sa generativnom veštačkom inteligencijom sam. Ova pitanja uključuju mogućnost zloupotrebe prava intelektualne svojine, različitu tačnost rezultata koje on generiše i potencijal da se on iskoristi za distribuciju nepovoljnog ili destruktivnog sadržaja. 

U stvarnosti, to bi moglo pojačati ove probleme stvaranjem i upravljanjem mnogo više AI procesa za obavljanje sve težih zadataka. 

Postoji još mogućih problema. Poznati filozof i istraživač veštačke inteligencije Nick Bostrom je izrazio mišljenje da najnovija generacija AI četbotova, kao što je GPT-4, već počinje da pokazuje simptome svest. Ako mi kao društvo planiramo da počnemo da ih razvijamo i primenjujemo na širokoj osnovi, to bi moglo dovesti do potpuno nove moralne i etičke dileme. 

Glas javnosti/web-mind.rs

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR