Mam je poslao svojim studentima imejl u kom ih je obavestio da će većina apsolvenata dobiti nula poena na svojim zadacima jer je njihova prethodna dva zadatka „provukao“ kroz ChatGPT, a taj program je utvrdio da je on napisao te radove.
„Kopirao sam vaše odgovore u ChatGPT i program mi je rekao da je generisao taj sadržaj“, naveo je Mam, piše Roling stoun.
Kada su mu studenti prišli ističući da nisu varali, već da su oni zaista pisali radove i priložili vremenski označene „gugl dok“ fajlove (pre nego što se ChatGPT pojavio u širokoj upotrebi) profesor im je odgovorio: „Ne ocenjujem sr**e veštačke inteligencije.“
Rezultat je da je većini apsolvenata, koji su već diplomirali, univerzitet stopirao izdavanje zvaničnih diploma. Mam im je ponudio da ponovo urade poslednja dva kolokvijuma ako žele da izbegnu negativnu ocenu.
Međutim, ChatGPT nije osmišljen da proverava i identifikuje sadržaj koji je generisala veštačka inteligencija, uključujući i sadržaj koji je sam generisao. Postoje specijalizovani programi za to, poput Winston AI i Content at Scale, koji su specifično namenjeni tome.
To priznaje i kompanija OpenAI koja je napravila ChatGPT. Program takođe može da se navede, uz malo „podstreka“, da iznese potpuno netačne tvrdnje, pa čak i da fabrikuje primarni izvor informacije, navodi Vašington post.
Profesor Mam, koji predaje poljoprivredu i prirodne resurse, nije se odazvao na pozive medija. Teksaski univerzitet rekao je da istražuje slučaj.
„Nijedan student nije oboren niti mu je uskraćeno diplomiranje zbog ovoga. Profesor radi sa studentima kako bi odredio da li je veštačka inteligencija korišćena u pisanju zadataka“, poručili su iz ustanove.
Izdavanje diploma, međutim, za sada će biti odloženo dok se ne okončaju pojedinačne istrage, prenosi R05S.