Glas Javnosti

Najopasniji softver današnjice: Virus koji je uzdrmao svet!

Tehnologije
Autor: Glas javnosti

Ono što Triton čini vrlo opasnim je - da on nije klasični računarski virus.

Kada su u decembru 2017. godine računari koji kontrolišu jednu od rafinerija u Saudijskoj Arabiji odjednom otkazali poslušnost, a čitavi sistemi za upravljanje fabrikom prestali sa radom, niko nije ni slutio da je u pitanju organizovani napad, uz korišćenje novog i opasnog računarskig virusa.

Virus je napao računare koji su koristili 'Triconex' tehnologiju, a bezbednosna kompanija Symantec je ovaj softver kasnije nazvala 'Triton'.

Pandemija računarskih virusa

Kompjuterski virusi postoje od kako postoje i sami računari. Virus je vrsta računarskih programa koji može da se sam kopira (umnožava) i širi putem računarskih mreža ili putem interneta.

Postoje razne vrste računarskih virusa - crvi (worm) koji uništavaju ili kompromituju podatke, malware virusi koji su dizajnirani i programirani za tačno određene akcije, pa čak i Ad-ware virusi koji su samo 'dosadni' - stalno prikazuju reklame.

Gotovo sve vrste računarskih virusa takođe su sposobne i za krađu podataka korisnika, lozinki, dokumenata sa hard diskova, memorijskih kartica, pa čak i i onlajn skladišta podataka.

Digitalni bog Okeana

Ono što Triton čini vrlo opasnim je - da on nije klasični računarski virus. Zapravo, softver kao što je Triton (Američke agencije NSA i CIA ga nazivaju i Trisis) nikada do sada nije viđen. Triton je inače, mitološki bog Okeana, i po predanjima može da se neopaženo kreće svim morima - slično kao što i ovaj virus može da se neopaženo nalazi u računaru godinama.

Ono što je naročito zabrinulo stručnjake za računarsku bezbednost je to da je Triton namenski napisan da napadne tačno određeni sistem, tačno određene i specifične uređaje u toj rafineriji. To se nikada do tad nije dešavalo - obično su virusi bili dizajnirani da napadnu standardne računare, koje koristi najveći broj korisnika u svetu.

Našli smo krivca - ili ipak ne

Američko ministarstvo finansija, uvelo je sankcije neimenovanoj Ruskoj državnoj agenciji zbog povezanosti sa Triton softverskim virusom.

Ruska državna agencija koja se sumnjiči za povezanost sa napadima ovim virusom sve negira.

Za igru je potrebno dvoje

Iako je u slučaju  Tritona 'najsumnjivija' Rusija, i druge velike države razvijaju sličan 'naoružani softver'.

Tako je vrlo verovatno da agencije SAD stoje iza sličnog virusa pod imenom STUXNet, koji je 2010. godine korišćen da onesposobi nuklearna postrojenja u Iranu.

(Glas javnosti/Aljazeera)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR