Glas Javnosti

MRAČNA PROGNOZA MMF-A: Veštačka inteligencija će uticati na 40 odsto radnih mesta ​

Tehnologije
Autor: Glas javnosti

Prema najnovijoj analizi Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), veštačka inteligencija (AI) bi trebalo da ima značajan uticaj na gotovo 40 odsto svih radnih mesta širom sveta.

Kristalina Georgieva, generalni direktor MMF-a, izjavljuje da će verovatno doći do pogoršanja ukupne nejednakosti usled širenja veštačke inteligencije. Ona naglašava da je neophodno da kreatori politike preduzmu korake kako bi se suprotstavili ovom zabrinjavajućem trendu i sprečili da tehnologija dodatno produbljuje društvene tenzije.


MMF predviđa da će veštačka inteligencija najverovatnije uticati na oko 60 odsto poslova u razvijenim ekonomijama, a u polovini tih slučajeva radnici bi mogli imati koristi od integracije AI, što bi povećalo njihovu produktivnost.

Međutim, u drugim situacijama, veštačka inteligencija može preuzeti ključne zadatke koji trenutno obavljaju ljudi, što bi moglo smanjiti potrebu za radnom snagom, uticati na visinu plata, pa čak i dovesti do eliminacije određenih poslova.


MMF istovremeno predviđa manji uticaj tehnologije na radna mesta u zemljama sa niskim prihodima, procenjujući da će samo 26 odsto radnih mesta biti pogođeno.

Georgieva ističe da mnogim zemljama sa niskim prihodima nedostaje infrastruktura i obučena radna snaga koja bi mogla iskoristiti prednosti veštačke inteligencije, što povećava rizik od povećanja nejednakosti među nacijama tokom vremena.


Ova analiza MMF-a dolazi u vreme okupljanja globalnih poslovnih i političkih lidera na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, Švajcarska. Rasprava o veštačkoj inteligenciji postala je još aktuelnija nakon porasta popularnosti aplikacija kao što je ChatGPT.

Tehnologija veštačke inteligencije suočava se sa sve većom regulativom širom sveta. Prošlog meseca, zvaničnici Evropske unije postigli su probni dogovor o prvim sveobuhvatnim zakonima na svetu koji regulišu upotrebu veštačke inteligencije.


Evropski parlament planira glasanje o predlozima zakona o veštačkoj inteligenciji početkom ove godine, ali nijedan zakon neće stupiti na snagu najmanje do 2025. godine. SAD, Velika Britanija i Kina još uvek treba da objave sopstvene smernice za regulisanje veštačke inteligencije.


Glas javnosti/U01H 

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR