Glas Javnosti

Kako je Skype izgubio trku koju je sam započeo?

Tehnologije
Autor: Glas javnosti

Microsoft će, kao što je najavljeno, zvanično ugasiti Skype, kultnu platformu za video-pozive koja je više od dve decenije bila sinonim za online komunikaciju.

Skype je lansiran 2003. u Estoniji kao revolucionarni projekat koji je omogućio besplatne govorne pozive preko interneta koristeći peer-to-peer tehnologiju. Pre nego što su se pojavili Zoom, WhatsApp i Teams, Skype je bio pionir – prvi alat koji je omogućio lako i masovno glasovno i video povezivanje ljudi širom sveta.

U vreme svoje najveće popularnosti, Skype je imao više od 300 miliona mesečnih korisnika i bio je prvi alat koji je omogućio da besplatno čujemo i vidimo dragu osobu na hiljadama kilometara udaljenosti.

Uspeh Skype-a nije prošao nezapaženo – eBay ga je 2005. kupio za 2,6 milijardi dolara, ali bez uspeha u njegovoj integraciji. Microsoft ga je 2011. preuzeo za tada rekordnih 8,5 milijardi dolara i planirao da ga učini glavnim komunikacionim alatom u svom ekosistemu – od Windowsa i Outlooka do Xboxa.

Kako je Skype izgubio trku koju je sam započeo

Ipak, Skype nije uspeo da ispuni očekivanja. Paradoksalno, upravo u trenutku kada je ceo svet 2020. prešao na video-pozive zbog pandemije, Skype je podbacio. Bio je spor, sa brojnim bagovima i zastarelim interfejsom, dok je konkurentski Zoom nudio brzo i jednostavno rešenje.


U međuvremenu, Microsoft je fokus prebacio na Teams, svoju platformu za poslovne korisnike, pa je Skype polako gurnut u zapećak. Korisnici su ga počeli napuštati, a razvoj gotovo da je stao.

Analitičari smatraju da je glavni problem bio u nejasnoj strategiji – Skype je pokušavao da bude sve za sve: za porodicu, za gamere, za firme, ali na kraju nije dominirao ni u jednoj oblasti. U međuvremenu su stigli WhatsApp, Signal, FaceTime, Discord...

Za mnoge starije korisnike, Skype je bio prva ulaznica u digitalni svet. Generacije koje su se uz njega povezivale s unucima ili decom u inostranstvu, sada moraju da se navikavaju na nove, često komplikovanije platforme.

Microsoft preporučuje prelazak na Teams, posebno korisnicima koji već koriste Microsoft 365, ali mnogi su već prešli na Zoom, Google Meet, WhatsApp ili FaceTime – u zavisnosti od potreba i navika.

Baš kao i MSN Messenger, i Skype odlazi u istoriju – kao tehnologija koja je obeležila jedno vreme, ali nije preživela sopstvenu konkurenciju.


Glas javnosti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR