Glas Javnosti

INOVACIJE U MEDICINI: Evo kako veštačka inteligencija može biti moćno sredstvo u lečenju muške neplodnosti

Tehnologije
Autor: Glas javnosti

Neplodnost pogađa 7% muške populacije. Sada će veštačka inteligencija (AI) možda pomoći u rešavanju problema.

Dr Stiven Vasilesku kaže da softver veštačke inteligencije koji su razvili on i njegov tim može da uoči spermu u uzorcima uzetim od teško neplodnih muškaraca 1.000 puta brže od dobro obučenog para očiju.

„Može da istakne potencijalno održiv spermatozoid pre nego što čovek može da obradi ono što gleda“, kaže on.


Dr Vasilesku je biomedicinski inženjer na Tehnološkom univerzitetu u Sidneju (UTS), u Australiji, i osnivač medicinske kompanije NeoGenik Biosciences. Sistem koji su on i njegove kolege razvili zove se SpermSearch.

Osmišljen je da pomogne muškarcima koji uopšte nemaju spermu u ejakulatu, 10% neplodnih muškaraca, stanje koje se zove neobstruktivna azoospermija (NOA).


Obično u ovim slučajevima, mali deo testisa se hirurški uklanja i odvodi u laboratoriju, gde embriolog može ručno da traži zdravu spermu. Tkivo se rastavlja i ispituje pod mikroskopom. Ako se pronađe bilo kakva održiva sperma, ona se može ekstrahovati i ubrizgati u jaje.


foto:printscreen/tviter 

Ovaj proces, kaže dr Vasilesku, može da potraje više zaposlenih šest ili sedam sati, a postoji opasnost od zamora i nepreciznosti.

"Kada embriolog pogleda niz mikroskop, ono što vide je samo ovaj potpuni nered - zvezdani pejzaž ćelija", kaže on.

"Ima krvi i tkiva. Možda ima samo 10 spermatozoida u celoj stvari, ali mogu biti milioni drugih ćelija. To je igla u plastu sena", kaže dr Vasilesku.


On kaže da, nasuprot tome, SpermSearch može pronaći bilo koju zdravu spermu za nekoliko sekundi, kada se fotografije uzoraka odmah učitaju u računar. Da bi postigli ovu brzinu, dr Vasilesku i njegove kolege su obučili AI da identifikuje spermu u ovim složenim uzorcima tkiva pokazujući joj hiljade takvih slika.

U objavljenom naučnom radu, tim biomedicinskog inženjerstva UTS-a rekao je da je u testu SpermSearch bio 1.000 puta brži od iskusnog embriologa.

Međutim, SpermSearch nije dizajniran da zameni embriologe, već da deluje kao pomoćno sredstvo. Dr Sarah Martins da Silva kaže da je takva brzina u pronalaženju bilo koje sperme od vitalnog značaja. „Vreme je kritično“, kaže klinički čitalac reproduktivne medicine na Univerzitetu Dandi.


Glas javnosti 

foto:pexels

„Ako imate nekoga ko je uzeo jajne ćelije, a vi imate jaja koja treba da budu oplođena, postoji samo mali vremenski okvir da to možemo da uradimo. Ubrzavanje procesa bi bilo od velike koristi.“

S obzirom na to da je broj spermatozoida opao za polovinu u protekle četiri decenije, neplodnost ostaje rastući problem.

Faktori koji stoje iza pada muške plodnosti uključuju sve, od zagađenja i pušenja, do loše ishrane, nedovoljno vežbanja i previše stresa.


Dr Meurig Gallagher je još jedan akademik koji radi na pomoći muškarcima sa problemima neplodnosti.

Docent u Centru za modeliranje sistema i kvantitativnu biomedicinu na Univerzitetu u Birmingemu, njegova nova tehnika koristi softver za snimanje za praćenje brzine i delovanja repova sperme.

Glas javnosti 


.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR