Grupa hakera poznata kao Massgrave objavila je novu metodu aktivacije Microsoft-ovih proizvoda, koju mnogi smatraju najvećim pomakom u pirateriji Windows-a i Office-a do sada. Nova metoda, nazvana TSforge Activation, omogućava trajnu aktivaciju većine Windows i Office verzija, potpuno zaobilazeći Microsoftov DRM sistem.
Kako funkcioniše TSforge Activation?
Microsoft-ov sistem zaštite softvera, poznat kao Software Protection Platform (SPP), oslanja se na dva ključna fajla za čuvanje informacija o aktivaciji – data.dat i tokens.dat. Massgrave je razvio metodu koja ubacuje lažne podatke u ove fajlove, omogućavajući sistemu da prihvati falsifikovane serijske ključeve i kodove za potvrdu kao validne.
TSforge Activation podržava:
Zašto Microsoft ne reaguje?
Zanimljivo je da Microsoft, uprkos ozbiljnosti ove metode, ne preduzima oštrije mere protiv MAS projekta. Massgrave tvrdi da su njihovi alati deo otvorenog koda i dostupni na GitHubu – koji je u vlasništvu Microsofta. Grupa insistira na tome da njihovi alati nisu klasičan oblik piraterije, već alternativni metod aktivacije koji čak koriste i neki Microsoftovi tehničari kada zvanične metode zakažu.
Bez profita od piraterije
Massgrave naglašava da je njihov MAS projekat potpuno besplatan, jer „profitiranje od piraterije nije ispravno.“ Ovo dodatno potvrđuje njihovu tvrdnju da ne deluju iz finansijskih motiva, već kao grupa entuzijasta koja istražuje i eksploatiše Microsoft-ove sigurnosne sisteme.
Glas javnosti/B08S