Glas Javnosti

Gmail: Nove mere zaštite korisnika od neželjene pošte i pokušaja "pecanja

Tehnologije
Autor: Glas javnosti

Dodatna zaštita korisnika od preplavljivanja neželjenom poštom biće postavljeni strogi kriterijumi vezani za stope neželjene pošte

Google ne prestaje da radi na unapređenju bezbednosti korisnika svog popularnog email servisa, Gmail-a. Najnovije najavljene smernice, koje će biti sprovedene u februaru 2024. godine, imaju za cilj da dodatno smanje mogućnost primanja neautentifikovanih, neželjenih i potencijalno opasnih poruka.

Nil Kumaran iz Google-a izjavio je: "Već smo smanjili broj neautentifikovanih poruka koje korisnici primaju na svojim Gmail adresama za impresivnih 75%. Ovaj korak je već doprineo smanjenju neželjene pošte u prijemnim sandučićima korisnika, ali nas čeka još mnogo posla. Posebno imamo u vidu nove zahteve koje uvodimo za veće pošiljaoce imejlova."


Nove smernice se, između ostalog, odnose na pošiljaoca koji svakodnevno šalju više od 5.000 poruka na Gmail adrese. Takvi pošiljaoci moraće da implementiraju SPF/DKIM i DMARC autentifikaciju kako bi se osigurala verodostojnost email poruka, a samim tim smanjila mogućnost lažiranja i pokušaja "pecanja". Takođe, pošiljaoci će biti u obavezi da korisnicima Gmaila ponude jasnu i laku opciju za odjavljivanje sa mailing lista, a zahteve za odjavu moraju obraditi u roku od dva dana.

Dodatna zaštita korisnika od preplavljivanja neželjenom poštom biće postavljeni strogi kriterijumi vezani za stope neželjene pošte. Pošiljaoci će morati da održavaju stope neželjene pošte ispod 0,3% i da se uzdrže od lažiranja Gmaila u zaglavljima imejla. Nepoštovanje ovih pravila može rezultirati problemima sa isporukom poruka ili, u krajnjoj liniji, potpunim blokiranjem.

"Naš cilj je da korisnici ne moraju da brinu o tehničkim aspektima bezbednosti e-pošte, ali želimo da budu sigurni u autentičnost izvora", ističe Kumaran.

Prema navodima kompanije, veštačka inteligencija koja pokreće Gmail već uspešno blokira više od 99,9% potencijalno zlonamernih poruka, što u apsolutnim brojkama predstavlja skoro 15 milijardi blokiranih imejlova dnevno.

BONUS VIDEO


Mara

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR