Naučnici u američkoj saveznoj državi Novi Meksiko mrtvim pticama daju „novi život“ nekonvencionalnim pristupom istraživanju divljih životinja, jer preparirane ptice pretvaraju u dronove kako bi proučavali letenje živih ptica.
Dr Mustafa Hasanalian, profesor mašinstva sa Instituta za rudarstvo i tehnologiju Novog Meksika u Sokorou koji vodi projekat, otkrio je da veštačke, mehaničke ptice nisu dale rezultate koje je tražio.
„Došli smo na ideju da upotrebimo mrtve ptice i od njih napravimo dron. Sve je tu ... radimo obrnuti inženjering“, rekao je Hasanalian.
Dronovi od prepariranih ptica trenutno se testiraju u namenski izgrađenom kavezu na univerzitetu i mogu da se koriste za bolje razumevanje formiranja i obrazaca leta jata. Dr Hasanalian smatra da to može da se primeni u industrijskoj proizvodnji vazduhoplova.
„Ako naučimo kako ove ptice upravljaju energijom između sebe, možemo (to) primeniti u budućnosti u industriji vazduhoplova kako bismo uštedeli više energije i goriva“, rekao je on.
Naučnik Brenden Herkenhof sa „Nju Meksiko Teha“ fokusira svoje istraživanje na boju i delotvornost leta. Dok mnogi misle da je boja ptice način privlačenja partnera ili kamuflaže, Herkenhof proučava kako boja utiče na kvalitet leta.
„Izveli smo eksperimente i utvrdili da za naše vazduhoplove sa fiksnim krilima primena određene boje može da promeniti kvalitet leta. Verujemo da to isto važi i za ptice“, rekao je on.
„Prototipovi preparirane ptice lete najviše 20 minuta, pa je sledeća faza da se pronađe način da lete duže i sprovedu testovi u divljini među živim pticama“, zaključio je Hasanalian, preneo je „Zimo“.
Glas javnosti/ S04S