Signal je dospeo na naslovne strane nakon što je Bela kuća potvrdila da je korišćena za tajni grupni razgovor između visokih američkih zvaničnika. Jedan od urednika novina je slučajno dodat u grupu u kojoj se raspravljalo o planovima za napad na grupu Huta u Jemenu.
Mnogi korisnici mreža su odmah izneli stav da je sada poželjno imati Signal jer postoji mogućnost da slučajno budete direktno povezani sa potpredsednikom Sjedinjenih Američkih Država. Osim humora javila se i duboka zabrinutost koliko je Siganal bezbedan?
Signal ima oko 40 do 70 miliona korisnika mesečno što ga čini dosta manjim u poređenju sa WhatsAppom na primer. Signal se do sada izdvajao prema usluzi koja je u osnovi end to end. To bi značilo da samo primalac i pošiljalac mogu da čitaju poruke, odnosno da im ni Signal ne može pristupiti. Signal čak ne čuva ogroman broj podataka o korisnicima koje čuvaju druge aplikacije. Osim toga u vlasništvu je neprofitabilne organizacije koja se ne oslanja na prihode od oglasa. Kao takav do skoro se smatrao zlatnim standardom u komunikaciji. To je možda i razlog zašto ga koriste visoki zvaničnici ali i novinari.
Skandal koji trese Belu kuću ukazuje da je Signal po svojim karakteristikama bezbedan ali samo ako se i korisnici ponašanju bezbedno. Nema aplikacije koje može da spreči da vam neko viri preko ramena dok kucate poruke u javnom prevozu, niti može da spreči pristup ukoliko onaj ko drži telefon zna vaše lozinke, piše BBC.
Glas javnosti /U01S